Omówienie ankiety dotyczącej funkcjonowania portalu My3DS.pl

6

Dziękujemy za Wasz odzew i bardzo rzeczowe podejście do sprawy. Dzięki Waszym głosom z pewnością wiemy, w jakim miejscu jesteśmy i w którą stronę zmierzać. W ankiecie wzięło udział 247 osób, a wyniki prezentują się następująco:

Dlaczego odwiedzasz stronę My3DS.pl? (można zaznaczyć kilka odpowiedzi)
wykres1Prawie wszyscy odpowiedzieli, że dla newsów, co nie powinno być zaskoczeniem, bo to główna zawartość naszej strony. Połowa ankietowanych zaznaczyła, że zagląda także dla recenzji i artykułów. Ponad 1/5 osób odwiedza naszą stronę z powodu braku alternatywy i dla giełdy. 15 osób wybrało opcję inne.

.

Jakie materiały najczęściej czytasz na My3DS.pl?
wykres2

Kolejne pytanie jest skorelowane z poprzednim, więc wyniki tutaj nas nie zaskoczyły. 30% odwiedzających nas osób czyta wszystko, co pojawi się na stronie głównej. Najczęściej czytanymi materiałami są newsy, do których zagląda 2/3 ankietowanych. Na kolejnych miejscach znalazły się recenzje i artykuły. Podyktowane jest to faktem, że stanowią one bardzo małą część naszych wpisów.

.

Jak oceniasz jakość newsów w skali szkolnej (1-6)?

NEWSY (średnia 4,75)

wykres3

Ogólnie oceniacie bardzo wysoko nasze newsy. Z Waszych głosów wyszła średnia 4,75

Wasze uwagi:

Ujmując to krótko – więcej i dłużej. Sporo osób chciałoby, by na stronie pojawiało się więcej informacji, a poszczególne newsy były bardziej obszerne i kompleksowe. W Waszych opiniach pojawiały się takie zdania jak „dyskusyjny poziom polszczyzny” w niektórych newsach, kilka osób zasugerowało, że wolałoby, by nie pojawiały się w nich opinie autorów na temat opisywanej sprawy (które są według niektórych zbyt przychylne wobec Nintendo).

Zauważyliście też (nie ukrywajmy, słusznie), że większość tekstów to tłumaczenia ze stron angielskojęzycznych i pojawia się u nas mało autorskich newsów. Pojedyncze opinie odnosiły się do braku „szarej strefy” na stronie czy braku linków do źródeł. Duża część z Was nie ma większych zarzutów do naszych newsów.

Nasz komentarz: chcielibyśmy, by newsów było więcej, jednak zapewne wiecie, że My3DS.pl jest stroną fanowską, a jej redaktorzy pracują/studiują/uczą się. Nie jesteśmy niestety w stanie konkurować ze stronami, które zatrudniają osoby zajmujące się zaopatrywaniem portalu w świeże informacje ze świata elektronicznej rozgrywki.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że, pomimo tego, iż zdecydowana większość z Was odwiedza My3DS.pl dla nowych informacji o Nintendo, newsowanie „od czasu do czasu” nie jest właściwym podejściem. Zdarzają nam się dni, podczas których na stronie nie pojawiają się żadne nowe newsy, choć internet obiegają ciekawe informacje. Jest to oczywiście związane z opisanym powyżej brakiem czasu.

Zastanawiamy się nad zmianą profilu strony na bardziej poświęconą recenzjom i felietonom, które to nie wymagają trzymania ręki na pulsie. Dotyczyłyby one nie tylko Nintendo, a także innych sprzętów, na których grają nasi czytelnicy (mamy tu na myśli głównie konsole Sony, przynajmniej takie jest nasze przypuszczenie), a także tematów okołogrowych. Dyskusje na ten temat trwają.

 

Jak oceniasz jakość recenzji w skali szkolnej (1-6)?

RECENZJE (średnia 4,59)

wykres4

Wasze uwagi: Podobnie jak w przypadku newsów, sporo z Was uważa, że publikujemy zbyt mało recenzji. Niektórzy z Was zarzucają nam zbytni subiektywizm, stronniczość, unikanie opisu wad recenzowanych gier, słabe uargumentowanie oceny. Pojawiają się także głosy o dużym ich opóźnieniu względem premiery gry. Co do ich długości, pojawiły się bodajże jedynie dwie opinie, w dodatku… skrajnie różne. Kilka osób chciałoby widzieć na stronie wideorecenzje.

Nasz komentarz: sprawa znów rozbija się o czas i możliwości. Na stronie opisujemy głównie gry zakupione za własne pieniądze recenzentów, a liczba godzin, które dany redaktor może przeznaczyć na granie jest ograniczona. Zgadzamy się z tym, że teksty pojawiają się wiele dni po premierze gry i stanowią raczej pole do dyskusji niż przedpremierowe opisanie plusów i minusów produktu.

Jeśli chodzi o subiektywizm – recenzje są z definicji subiektywne. Zachęcamy do polemiki z autorami poszczególnych tekstów w komentarzach. Staramy się opisywać zarówno wady, jak i zalety poszczególnych gier. Nie oceniamy gier tak, by nie wychylać się z naszymi ocenami – jeśli komuś grało się w daną grę bardzo dobrze, tak też ją opisuje. Analogiczna sytuacja zachodzi w przypadku rozczarowania produktem.

Nie, nie dostajemy pieniędzy w zamian za przychylne oceny :P

 

Jak oceniasz jakość artykułów w skali szkolnej (1-6)?

ARTYKUŁY (średnia 4,68)

wykres5

Wasze uwagi: Podobnie jak w przypadku recenzji – uważacie, że jest ich zbyt mało. Pojawiają się głosy za tym, by zaprzestać dodawania linków do materiałów z Youtube’a, a także by nie „upiększać” tekstu przesadnym formatowaniem. Jeśli chodzi o ich długość, zdania są podzielone.

Nasz komentarz: zdajemy sobie sprawę z mikrej liczby artykułów na stronie. Ich liczba może się zwiększyć, jeśli zdecydowalibyśmy się na zmianę charakteru portalu (więcej o tym pomyśle przeczytacie w komentarzu dotyczącym newsów).

 

Zmiany na stronie:

Wasze uwagi: opinie są bardzo różne i często sprzeczne ze sobą. Niektórzy z Was uważają, że strona wygląda ładnie i schludnie, inni, że czas na zmianę. Uważacie, że forum jest nieco martwe i słabo funkcjonalne. Jeśli chodzi o działanie strony głównej – niektórzy z Was zauważyli, że newsy/artykuły/recenzje przypinane do górnego panelu znikają z głównej kolumny z newsami.

Z innych opinii: brak możliwości edycji komentarzy i brak możliwości odpowiedzi na komentarz, niepraktyczny interfejs i nawigacja, dodanie ciemnej skórki, organizowanie konkursów i sieciowych rozgrywek, wmontowanie Discorda na forum (opinia przeciwna: usunięcie Discorda, gdyż zabija forum), zmiana nazwy strony na bardziej ogólną, rozbudowanie bazy gier i kalendarza, więcej retro, brak dyskusji pod tekstami.

Nasz komentarz: zastanawiamy się nad odświeżeniem strony głównej (wraz ze zmianą jej nazwy) i staramy się naprawić błąd ze znikaniem artykułów z kolumny głównej, gdy zostaną one przypięte do górnego widżetu. Chcielibyśmy przenieść forum na inny silnik, gdyż obecne forum boryka się z brakiem wielu podstawowych funkcji. Wygląda też na to, że rolę dyskusyjną forum przejął w dużej mierze nasz Discord, co nie każdemu może odpowiadać (zdania są podzielone również wewnątrz redakcji). Nie zamierzamy jednak usuwać go w najbliższym czasie.

Bazę gier staramy się uzupełniać na bieżąco, jednak posiada ona wiele braków jeśli chodzi o gry, które miały premierę jakiś czas temu. Gdy zauważymy brak jakiegoś tytułu, dodamy go. O lukach możecie informować nas w stosownym temacie na forum. A brak dyskusji pod tekstami polecamy rozwiązać pisaniem większej liczby komentarzy. To nas motywuje!

Podsumowując: przeczytaliśmy Wasze opinie z uwagą i, choć nie jesteśmy w stanie spełnić wszystkich Waszych życzeń, postaramy się zmieniać na lepsze. Nie ukrywamy, że pogodzenie tego z naszymi codziennymi obowiązkami nie będzie proste. Jeśli macie uwagi, prosimy zamieszczać je w komentarzu pod tym artykułem bądź wysyłać je na naszego maila poprzez formularz w dziale Kontakt.

PODZIEL SIĘ
Redakcja

my3DS.pl to Twoje codzienne źródło informacji o konsolach Nintendo – przenośnej Nintendo 3DS i stacjonarnej WiiU. Nasza redakcja każdego dnia przegląda ponad 20 serwisów z całego świata w poszukiwaniu informacji i agreguje je w kompletne kompendium wiedzy.

6 komentarzy

 1. matii
  matii (425 komentarzy) w dniu:

  Szkoda, że nie miałem okazji wziąć udziału w ankiecie ale z tego co czytam były osoby, które podzielają moje opinie. Najbardziej jednak zaskoczyła mnie Wasza koncepcja strony, o której myślicie i jej felietonowy wydźwięk – ja rozumiem, że to od fanów dla fanów ale w momencie, w którym strona straci to, dla której i ja ją odwiedzam czyli njusy będzie oznaczać tylko tyle, że będę musiał sobie znaleźć inną stronę z takową dawką informacji (te molochy-giganty, cóż :p). Może kolejny nabór newsmanów? Nie wiem czy poprzednie były nadzwyczaj owocne (ledwie kojarzę 1/2 osoby z nowych njusmanów) ale nic innego nie przychodzi mi do głowy (no chyba, że uprościć njusy do zaledwie podpunktów i najważniejszych kwestii). Inna sprawa: podoba mi się, że myślicie o pójściu w bok tj. możliwości otwarcia się na inne konsole itp.itd. Ciężko w PL być stroną stricte o Nintendo, można byłoby zyskać nowych odbiorców a przy lepszym forum – nawet lepsze ‚wojenki’ :D (oczywiście pod odpowiednią, stanowczą moderacją).. a poważniej: znacznie bardziej ożywione forum (bo Discord zabił cokolwiek tam wcześniej było, pół żartem pół serio :p).

 2. ramzes64 (7 komentarzy) w dniu:

  Mi nie podoba się wyskok w stronę innych konsol (wspomniane Sony). Toż to portal był o 3DS … ogólnie napisałem, że nie podoba mi się, że nie ma w polsce żadnej strony o Nintendo ogólnie. Były tylko stronki o danych konsolach wiiem o Wii / my3ds o 3DS / liju o Wii U / ndstuff o piraceniu na DS ……

  Kiedyś był światN – strona o Nintendo ogólnie o przenośnych i stacjonarnych konsolach. Teraz mamy mikro portale. Ogólnie w PL widać trend na przenośne Nintendo. Nawet na większych stronach jak czytam komentarze o nadchodzącym Switch to samo Nintendo obecnie promuje ten system na konsole stacjonarna, a wszystkie komentarze ludzi mówią o Switchu jako konsoli przenośnej. Widocznie polski odbiorca chce Switcha jako przenośniaka, a nie stacjonrki – bo przecież nie może konkurować z PlayStation.

  Bezsens, że zamiast rozbudować fanbaze Nintendo (stacjonarki+przenośne+retro), wolicie pójść po Sony i Microsoft. To moja uwaga oczywiście i zrobicie jak chcecie.

  No i skoro nie macie czasu na więcej tekstów, artykułów to po co iść po „modne” w naszym kraju PlayStation – tam ludzie będą chcieli więcej niusów, więcej materiałów… namnożycie sobie konsol. Może i przyjdą nowe osoby do redakcji – no ale. Skoro Nintendo jest mniej popularne, wydaje mniej gier. To nadal się nie przepracujecie, tzn nie przybędzie Wam większej ilości gier do zrecenzowania – dzięki czemu będzie więcej czasu na te recenzje nawet z opoznieniem, a między nimi na inne artykuły i materiały.

  powiem tylkoNintendo – ale to też trup – trup niestety przez te podziały. Podsumowując potrzebny jest portal o Nintendo ogólnie (a nie o wybranej konsoli). Nie mozna zbudowac bazy uzytkownikow Nintendo gdy na stronie o 3DS pisze 90% uzytkownikow te konsoli i 10% uzytkowników stacjonarki, lub posiadaczy obu platform. Na drugiej stronie (o stacjonarce) przesiaduje 90% uzytkownikow stacjonrki i 10% posiadaczy przenośniaka Nintendo. Każdy skacze po kilku stronach i nie ma przez to ogólnej bazy użytkowników Nintendo.

  Switch daje pole do popisu. Promowany jest na konsole stacjonarna, kupić go chcą posiadacze przenośniaków. Można zrobić portal o Nintendo i na jednej stronie zgromadzić obie grupy odbiorców. Tylko jak ktoś wymyśli znów swicz.pl albo mySwitch.pl to znow spierniczy nazwe, znow nie zgromadzi fanow Nintendo – będą tylko posiadacze obecnej platformy… nie będzie gadek o retro-Nintendo (NES/SNES/N64/GC/Wii/WiiU/GB/GBC/GBA/DS/3DS/N3DS). Tego jest tak dużo… a właściciele portalu zawsze chcą tylko obecnej maszyny w nazwie. Smuteczek ;(

 3. Kojin
  Kojin (315 komentarzy) w dniu:

  Dla mnie tematycznie, najfajniejszym setupem była by stronka poświęcona graniu mobilnemu w ogóle, coś na kształt starego skizo.org i to nawet z ajfonem i androidem (nie mówię że te miały by przeważać, ale przynajmniej te większe, ciekawsze gry). Mam jedynie świadomość że jest to mało realne z uwagi na dość wąski skład osobowy redakcji. Mam tylko nadzieję że nie zrezygnujecie z niusów, bo ograniczenie się do fanowskiego sajtu z recenzjami i felietonami moim zdaniem wyrządzi więcej krzywdy niż pożytku. Koniec końców lepiej się rozwijać niż zwijać ;-)

 4. Pchan (97 komentarzy) w dniu:

  Napiszę z pełną szczerością, że Wasze plany odnośnie zmiany profilu strony i rozszerzenia jej o inne konsole mi osobiście się nie podoba. Mimo tego, że nie ograniczam się do grania tylko na platformach Nintendo. A nie zgadzam się choćby z tego powodu, że nie potrzebna mi kolejna stronka/strona pisząca o wszystkim, bo mam ich od groma w polskim internecie. I pewnie przestanę tu w ogóle zaglądać.
  Druga sprawa, wprawdzie ograniczacie się tylko do sprzętów firmy hydraulika, i nie raz dajecie news’y z kilkudniowym opóźnieniem. Co rzecz oczywista jest zrozumiałe, zważywszy że każdy z nas ma życie prywatne i pewne inne obowiązki. Ale przynajmniej robicie to z pasją i rzetelnie, i moim zdaniem powinniście nadal to robić.
  Jak już chcecie wprowadzać zmiany na portalu, to skupcie się ogólnie na całym dorobku Nintendo, i nie ograniczajcie się tylko do jednej/dwóch platform Nintendo. I prezentujcie cały dorobek tej firmy.
  W Polsce jest potrzebna porządna strona o Nintendo, a nie kolejna pisząca o wszystkim co się da, to zostawmy innym…

Zostaw komentarz

Aby dodać komentarz musisz się zalogować. | Zaloguj się | Jeszcze nie masz konta? Zarejestruj sie!


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!