Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MyNintendo.plMyNintendo.pl

eShop

[Recenzja] Kao the Kangaroo (v1.2)

Dzielny, waleczny torbacz wyrusza na kolejną przygodę, by odnaleźć siostrę, tatę, kopać tyłki i żuć gumę. Ale guma już mu się skończyła.

Kao is back! Dzięki staraniom Tate Mutlimedia po dość długim okresie czekania, pod koniec maja tego roku, w nasze ręce oddana została kolejna przygoda dzielnego torbacza.

Więc dlaczego recenzja pojawia się zatem dopiero teraz? Cóż… gra cierpiała na parę problemów, które wtedy dość skutecznie psuły radość z rozrywki. Nie żeby teraz była to już absolutnie bezbłędna gra, co to to nie, ale chciałem poczekać i dać jej szansę.

Co wniósł patch 1.2? Przede wszystkim naprawił coś, co sprawiało, że gra z automatu lądowała na straconej pozycji – system zapisu postępu. Nic mnie tak bardzo nie irytowało jak fakt, że aby kontynuować przygodę, nie mogłem wyłączyć gry, bo nigdy nie było do końca wiadomo, w którym momencie gra zapisała postęp i jak daleko wstecz mnie cofnie. A ile razy można przechodzić te same poziomy tylko dlatego, że gra nie zapisała postępu?

Na szczęście w końcu doczekaliśmy się patcha 1.2, który rozwiązał problem z zapisem rozgrywki i mogliśmy stanąć do potyczki.

Runda 1: Fabuła

Kangurek Kao nie uraczy nas żadną chwytającą za serce historią. Przyśniło się nam, że nasza siostra została porwana, więc postanawiamy wyruszyć na jej poszukiwania. Będziemy zwiedzać różne zakamarki naszej krainy: od lokalnej dżungli, po lodowcowe spa, na jakiejś wulkaninczo-mrocznej wyspie kończąc. Po drodze odblokujemy parę nowych zdolności, pokonamy kilku bossów i na końcu zmierzymy się z wielkim złym.

Oklepane? Zdecydowanie, na równi z porywaniem co chwilę pewnej księżniczki. No ale w tego typu grach historia to tylko dodatek. Właściwa zabawa jest umieszczona w zupełnie innym miejscu.

Runda 2: Grafika

Grę ogrywałem na Switchu, głównie na TV, choć zdarzyło mi się i chwilę pograć przenośnie. Grafika jest całkiem OK. Jest kolorowo, ładnie. Nic nam się nie zlewa, widać jakieś szczegóły, jakieś wzory czy urozmaicenia. Nie jest to coś, co rzuci nas na kolana, jak Xenoblade czy Bravely Default. Ale nie jest to też poziom grafiki, jaki zaprezentował nam GameFreak w Pokemon Legends: Arceus. Dla mnie to taki średniak. Coś, co akceptuję i dość szybko przestaję zwracać uwagę.

Runda 3: Udźwiękowienie

Tu niestety mam problem, przynajmniej w wersjach 1.1 i 1.2, jakie ogrywałem. Podobno jest to spowodowane jakimś błędem, a że trafiłem do grupy „wybrańców”, to przez większość gry towarzyszyła mi cisza, okraszana tylko do czasu do czasu dźwiękami podskoków czy uderzeń. Choć czasami nawet i tego nie było. Zmiana ustawień w opcjach nic nie dawała. Restart gry na wersji 1.1 oznaczał utratę losowej ilości postępu w grze, a w przypadku 1.2 pomagał na bardzo krótko. Widać nie byłem godny tego, by usłyszeć coś więcej. Mogę mieć tylko nadzieję, że wy będziecie mieli więcej szczęścia, a ścieżka dźwiękowa w miarę dopasowanego do tego, co się dzieje na ekranie. I że zostanie to naprawione w jakimś kolejnym patchu.

Runda 4: Gameplay

Gra nie jest skomplikowana. Niemal wszystkie umiejętności naszego torbacza są dostępne już od początku i potem, przez resztę gry, uczymy się je już tylko wykorzystywać je coraz lepiej. Mamy atak ogonem, atak piąchą, przetoczenie się, super-atak, skok, podwójny skok… Standard.

Niestety chociaż brzmi to dość prosto i standardowo, to wkradło się tu jeszcze kilka błędów. Na przykład podwójny skok to coś, co napsuło mi trochę krwi, bo nie działał do końca tak, jak można by się tego było spodziewać czy zakładać. W teorii podwójny skok powinien nam pomagać dostawać się do niektórych trudniej dostępnych miejsc; w praktyce okienko, w którym trzeba go wykonać, by doskoczyć, było mocno nierównomierne. Często miejsca wyglądały na niedostępne nawet z podwójnym skokiem tylko dlatego, że minimalnie za późno próbowałem wykonać drugi podskok. Jeśli robiłem to zbyt wcześnie lub zbyt późno, to brakowało mi piksela czy dwóch, by doskoczyć do platformy, która jest jak najbardziej w zasięgu, i radośnie spadałem w przepaść. To frustrowało, zwłaszcza w momentach, gdy w innych podobnych miejscach nie wymagało to aż tak dużej precyzji i dokładności. Mam nadzieję, że to też jest u twórców na liście rzeczy do poprawienia.

Każda plansza to też kilka rodzajów znajdziek poukrywanych na planszy. W każdym etapie do znalezienia są literki: K, A, O, pewna ilość diamentów, zwoje z dodatkowymi informacjami oraz runy niezbędne do odblokowywania kolejnych poziomów. Pomijając runy niezbędne do postępu w grze, nie odczułem żadnej różnicy pomiędzy ukończeniem danego świata na 100% czy też nie. Może będzie to widoczne dopiero na sam koniec, jak całą grę zrobi się na 100%? Nie wiem. Przyznam się uczciwie, za tymi kilkoma brakującymi przedmiotami w ostatnich światach nie chciało mi się już przetrząsać plansz kolejny raz.

Na każdej z plansz ukryte są też wejścia do specjalnych poziomów, będących krótkimi wyzwaniami polegającymi na przykład na pokonaniu wszystkich przeciwników czy też po prostu dojściu do końca poziomu. To tutaj też udało mi się kilka razy wypaść poza planszę i nie zginąć. Widać system kolizji nie zadziałał najlepiej. Szczęśliwie można te levele opuścić bez żadnych konsekwencji. Nie musimy ich też od razu kończyć. Po znalezieniu pierwszego z nich w naszym punkcie wypadowym pojawia się specjalna „studnia” umożliwiająca wybieranie każdego z odkrytych już wyzwań.

Koniec każdego świata zazwyczaj oznaczał też spotkanie się z bossem. I w sumie jak w prawie każdej platformówce potyczka składa się z kilku etapów, a naszym zadaniem jest wypatrzenie sposobu, jak pokonać przeciwnika i potem brutalnie eksploatować tę podatność. Pomijając walkę z pewnym Gorylem, gdzie musiałem odbijać rzucane przez niego we mnie przedmioty, gdzie wielkie znaczenie miał precyzja, schematy były dość łatwe do zauważenia i wykorzystania.

Alternatywnie problemem może być fakt, że system kolizji nie zawsze działał jak należy, przez co kilka razy zdarzyło mi się wypaść poza planszę i nie zginąć albo schować się w teksturach. Twórcy zapowiedzieli już jednak poprawki do systemu kolizji.

 

Werdykt:

Nowy Kangurek Kao jest nadal, jeszcze, grą dość nierówną. Opierając się na patchu 1.2, widać, że zabrakło tu nieco większej ilości czasu na to, by dopieścić grę. Twórcy starali się dostarczyć nam jak najbardziej kompletny produkt, ale czegoś po drodze zabrakło i trudno powiedzieć, czy czasu, czy raczej umiejętności.

W tym momencie gra jest już jak najbardziej grywalna i dostarcza sporo przyjemności, ale nadal trzeba brać poprawkę na to, że tu i ówdzie mogą pojawiać się jeszcze jakieś mniejsze lub większe błędy.

 

70 Recenzent
Plusy
 • Kao is back!
 • Jest po polsku
 • Jest humor
 • Duża ilość ubranek
 • Minusy
 • Błędy, błędy, nadal jeszcze sporo różnych drobnych błędów
 • Humor i nawiązania nie zawsze trafią do młodszego odbiorcy
 • Ale w sumie po co te wszystkie ubranka?
 • Criterion 1
  2
  3

  Kliknij, aby dodać komentarz

  Musisz być zalogowany, żeby dodać komentarz Login

  Zostaw komentarz

  Join Us!

  Gorące wpisy

  Nintendo Switch

  Jesień pełną gębą. Z drzew spadają liście. A gdyby w październiku było 60 dni, to i tak by nie wystarczyło, na ogranie wszystkich premier!

  Recenzje

  Więc chodź, pomaluj mój świat...

  Po godzinach

  Emocje po pokazie opadły i redaktorzy są gotowi, aby podzielić się chłodną i spokojną opinią na temat prezentacji Nintendo.

  Nintendo Switch

  Koniec pokazów od Nintendo na ten rok! Jesteście zadowoleni z nadchodzącej zimy? Jeśli nie stać was na węgiel, to możecie ogrzać dłonie swoją konsolką,...

  Nintendo Switch

  Tak zwany hidden gem, który wyrwałem za 18 złotych na ostatniej promocji w Nintendo eShop!

  Nintendo Switch

  Urocza nowelka debiutanta

  1. Hej! Na oryginalnym sofcie, ale okazało się, że wszystko w porządku. Przypadek sprawił, że akurat kupiłem Nintendogs+Cats i jednocześnie zaktualizowałem…

  2. Sorry, Nintendo, za te errory to najwyżej 70/100, a jak tak będzie dalej, to jeszcze bardziej obniżę!

  Najnowsze posty na forum

  Recent Topics

  Ankieta

  Co padnie Waszym łupem w październiku 2022? (można zaznaczyć kilka opcji)

  Pokaż wyniki

  Loading ... Loading ...

  Nadchodzące wydarzenia

  Bayonetta 3

  Data: 28 października, 2022
  Godzina: 12:00 am - 12:00 am
  Premiera

  Ten moment nadszedł, Bayonetta 3 powinna zadebiutować w 2022 roku! Tylko 4 lata zajęło Platinum Games przypomnienie całemu światu, że pracują nad trzecią przygodą czarującej wiedźmy. Niestety na ten moment, nie znamy żadnych nowych szczegółów, więc nie pozostaje nam nic innego, jak ponownie pooglądać niedawno wydany trailer, przyzwyczaić się do nowego wyglądu Bayonetty oraz rzucić […]

  Lord of the Rings: Gollum

  Data: 30 grudnia, 2022
  Godzina: 12:00 am - 12:00 am
  Premiera

  Trochę to smutne, że tak wiele gier będzie mieć swoją premierę w tym roku, tylko z tego powodu, że ziemią rządzi wirus. Jednak kolejne pojawiające się informacje, skłaniają nas ku myśli, że prace idą w dobrym kierunku. Jedna z najbardziej charakterystycznych postaci uniwersum J.R.R. Tolkiena, w końcu stanie w pełnym świetle reflektorów. Może się wydawać, […]

  Spidersaurs

  Data: 31 grudnia, 2022
  Godzina: 12:00 am - 12:00 am
  Premiera

  Zainspirowany klasycznymi grami akcji i kreskówkami z sobotnich poranków, Spidersaurs to dwuwymiarowa gra kooperacyjna typu „run 'n gun”, w której jeden lub dwóch graczy walczy z pożerającym ludzi zmutowanym zagrożeniem.

  Zobacz też

  Recenzje

  Więc chodź, pomaluj mój świat...

  Nintendo Switch

  Remake wydania z 1994 jest świetnym przypomnieniem, dlaczego w tamtym okresie „Kwadratowi” byli nazywani królami gatunku!

  eShop

  Czwartkowa aktualizacja sklepiku Nintendo

  eShop

  Ponownie jesteśmy rozpieszczani! W dzisiejszej aktualizacji wpadła spora dawka obniżek plus długo wyczekiwana trzecia część cyklu Xenoblade! Nintendo Switch eShop Arsonist Heaven – 20.0...