Najnowsze informacje o Pokémon Sun i Pokémon Moon: ewolucje starterów, Festival Plaza i więcej

Trochę musieliśmy poczekać na kolejny oficjalny filmik przedstawiający najświeższe nowinki z Aloli, ale cierpliwość popłaciła – na youtube’owym kanale The Pokémon Company właśnie pojawił się kolejny krótki zwiastun tego, co lub kto czeka na graczy w najnowszej części serii, Pokémon Sun i Pokémon Moon. Tym razem klip skupił się na ewolucjach starterów, jednak dostaliśmy też masę innych ciekawych wiadomości!

Nowe stworki, czyli ewolucje starterów

Dartrix – ewolucja Rowleta

dartrix

 

No, no, nasza mała sówka z muszką powoli ewoluuje w elegancika! Dartrixy mają nadzwyczaj wyczulone zmysły – mogą wyczuć przeciwnika skradającego się za nimi i zaatakować, zanim ten się zorientuje, że został zauważony! Główną bronią tego stworka nadal są ostre jak brzytwa pióra skryte wewnątrz swoich skrzydeł, jednak precyzja, z jaką nimi rzucają we wrogów, jeszcze bardziej budzi szacunek. Dartrixy znają jeszcze jedną nową sztuczkę – potrafią lekko wygiąć pióra, aby zmienić trajektorię lotu i trafić nawet najbardziej ukrytych wrogów.

Jednak Dartrixy to nie tylko niezwykle celne rzuty – przy ewolucji zmianie ulega też ich osobowość. Stworki te zaczynają bardzo dbać o swój wygląd, czesząc swoje skrzydła przy każdej możliwej okazji. Widać to po ich przepięknych puklach włosów! Jednak pod swoją snobistyczną, dość narcystyczną powłoką ukazuje się inna cecha charakteru tych stworków. W przypadku, kiedy coś im się pomiesza (a zdarza się to dość często), tracą swój spokój i desperacko próbują naprawić to, co zepsuły. Często prowadzi to jednak do jeszcze większego bałaganu, niż był wcześniej.

Niekiedy zdarza się, że podczas walki kompletnie tracą zainteresowanie walką tylko po to, aby z powrotem uczesać lub wyczyścić piórka. Zadaniem każdego trenera jest pomóc swojemu Dartixowi przezwyciężyć ten niewygodny i dla niego, i dla trenera zwyczaj. Kiedy im się to uda – a nie jest to łatwe – siła stworka mocno wzrasta!

Torracat – ewolucja Littena

torracat

Czas, aby Litten pokazał pazur! Szczerze mówiąc, myślę, że to „najbezpieczniejsza” ewolucja ze wszystkich, które nam zaprezentowano – nadal nie możemy się domyślić, jakiego typu będzie ostateczna ewolucja w tej linii kocich Pokémonów. Wygląd sugeruje Fire/Dark, nazwa Torracat może wskazywać na Fire/Ground, jego opis przywodzi na myśl Fire/Fighting… nie wiem, nie wiem, zobaczymy co z tego kociambra urośnie.

Pierwsza rzecz, która rzuciła mi się w oczy przy zaprezentowaniu nam tego gatunku stworka, to przedmiot przypominający dzwoneczek uwieszony na jego szyi. Otóż jest to narząd zwany torebką płomienną, który pozwala Torracatom na buchnięcie jeszcze większym ogniem niż dotychczas. Emocje, jakie przeżywają te Pokémony mogą spowodować wzrost temperatury torebki, a gdy ta wyrzuci z siebie płomień, wytwarza donośny odgłos przypominający dzwon.

Jeszcze na chwilę zostańmy przy ich wyglądzie – grzywa Torracatów służy jako narząd czuciowy, który pozwala im na dokładne rozeznanie w terenie – nawet w ciemnościach! Oczywiście, najlepszym zastosowaniem tego dla trenera będzie wykrywanie przeciwników. W dodatku silnie umięśnione przednie łapy tych stworków potrafią naprawdę mocno przywalić, do tego stopnia, że potrafią zgiąć wpół stalowe słupy czy znokautować masywnego człowieka jednym uderzeniem!

Torracaty to idealne stworki dla tych, którzy uwielbiają walki Pokémonów – kochają je tak bardzo i atakują tak niemiłosiernie, że przeciwnicy tracą wolę do walki. Jednak co jakiś czas zdarza im się zachowywać jak rozpuszczone dzieciaki tuż przed swoimi trenerami lub Pokémonami, którym ufają – ot, bo coś się im nie podoba.

Brionne – ewolucja Popplio

brionne

Brzydkie kaczątko alolańskich starterów ewoluowało w pięknego łabędzia! …To znaczy fokę. Wiecie o czym mówię. Brionne, gatunek Pokémonów opisany w Pokédexie jako „Pop Star Pokémon” to rodzaj znany ze swoich przepięknych tańców i uroczego uśmiechu. Skupmy się najpierw na tańcach – młode Brionne uczą się ich od innych członków kolonii, w których żyją, lub nawet od ludzi. Stworki te – tak, jak poprzednia ich ewolucja – są znane ze swojego zamiłowania do ciężkiej pracy nad sobą i nauki każdego tańca do perfekcji. Podczas tańców, Brionne tworzą balony za balonami. Przydaje im się to podczas walki – na początku wprowadzają one w zakłopotanie swych przeciwników za pomocą swoich pięknych wygibasów, po czym rzucają wytworzonymi w ten sposób balonami w swój cel. Te wybuchają tuż przed dotarciem do przeciwnik i zadają spore obrażenia!

Brionne’y potrafią tańczyć z innymi stworkami tego samego gatunku w idealnym zgraniu, nawet wtedy, kiedy te spotykają się ze sobą po raz pierwszy. W piękne, gwieździste noce, co jakiś czas można dostrzec wielkie grupy Brionne tańczących jeden, wspólny, przecudny taniec – taniec tak płynny, że można patrzeć na niego godzinami.

Jak na Pokémony – gwiazdy popu, Brionne są znane ze swojego radosnego i pozytywnego podejścia do życia. Nawet jeżeli coś się im nie udaje lub czują się po prostu nieco gorzej, nie pozwalają sobie na pokazanie tego swojemu otoczeniu. Podobno pozwalają sobie na złamanie tej zasady tylko temu trenerowi czy innemu Pokémonowi, dla których kompletnie otworzyły swoje serca.

Festival Plaza – nowa metoda interakcji z innymi trenerami

Nie samymi stworkami żyją Pokémony – a tym razem dodano naprawdę masę nowych, interesujących trybów czy dodatków, które umilą graczom podróżowanie po regionie Alola. Po kolei – pamiętacie może Join Avenue z Pokémon Black 2/White 2? Pomysł ten został odświeżony i jeszcze bardziej urozmaicony w najnowszej generacji!

festival_plaza_770x562

Wszystkie funkcje Pokémon Sun i Pokémon Moon skupione na komunikacji między graczami, takie, jak walki czy wymiany, zostały zebrane w jednym specjalnym miejscu, gdzie zabawa nigdy się nie kończy – Festival Plaza! Na tej małej wysepce zarządzanej przez kapitana Sophoclesa gracze z całego świata mogą się spotkać i wspólnie zagrać. Wraz ze swoją podróżą po Aloli, gracz otrzyma dostęp do tego miejsca, gdzie będzie mógł witać innych ludzi, porozmawiać z nimi i wysłuchiwać ich próśb na wzór gości z Join Avenue – tak, aby każdy bawił się jak najlepiej.

Festival Plaza prawdopodobnie przejmie też funkcję PSS z poprzedniej generacji – za pomocą specjalnego menu gracz będzie mógł wybrać, czy chce zawalczyć czy wymienić się z graczem albo w pobliżu, albo z drugiego końca Ziemi. Wewnątrz zamku, który pojawia się w centrum Festival Plazy, będzie można zmienić układ straganów, wygląd wysepki bądź połączyć się z Pokémon Global Link, ale o tym powiem nieco później.

Główną walutą panującą w Festival Plaza są Festival Coinsy, które otrzymać można przez rozmawianie z gośćmi i pomaganie im. Można ją wydać na wielu straganach, które stanowią główną atrakcję tego miejsca – specjalne sklepiki, gdzie otrzymać można paczki pomocnych i rzadkich przedmiotów, dmuchane zamki dla Pokémonów, gdzie szybko można je podtrenować, albo „domy barwników”, gdzie można będzie pofarbować swoje ubrania na dowolne kolory!

Oczywiście, zbieranie Festival Coins nie sprowadzi się tylko do ich wydawania. W zależności od tego, ile zebrał ich gracz, ranga Festival Plazy będzie rosła! Oznacza to specjalne nagrody i odblokowanie jeszcze ciekawszych rzeczy do roboty!

Swój powrót zaliczą też misje dla wielu graczy na kształt Funfest Missions z piątej generacji! Jedną z nagród, jaką otrzyma się za podwyższenie rangi swojego Festival Plaza będzie możliwość ustawiania specjalnych misji, gdzie grupa graczy albo przez bezprzewodowe połączenie lokalne, albo przez Internet będzie próbowała wypełnić wspólnie określony cel. Co jakiś czas pojawiać się będą także misje globalne, gdzie każdy gracz z Pokémon Sun lub Pokémon Moon będzie kooperować w celu wykonania wspólnego zadania!

Poké Pelago – siedzenie w boxie nigdy nie było takie przyjemne

Dowcipem popularnym wśród fanów Pokémonów było to, że stworki schowane do PC siedzą tam i się kurzą. Dzięki nowemu trybowi, Poké Pelago, w końcu będzie można z nimi coś zrobić! Poké Pelago składa się z kilku małych wysp, gdzie stworki siedzące w PC mogą swobodnie się przemieszczać – mogą podróżować i szukać przygody, bawić się na specjalnych przyrządach ćwiczących ich zdolności oraz spędzać czas, wykonując różne inne ciekawe zajęcia.

pokepelago_770x562

 

Jeżeli wyślesz wiele stworków do Poké Pelago, miejsce to może się rozwinąć i umożliwić dostęp do kilku innych wysepek. Szukasz rzadkich kamieni ewolucyjnych? Isle Aphun jest dla ciebie. Szukasz może stworka z określoną naturą? Isle Abeens na pewno ci pomoże. Chcesz szybko wytrenować nieco EV lub pogrindować przed wyzwaniem wyspy? Drink na Isle Evelup rozwiąże sprawę. Na razie to wszystko, co wiemy o tej mechanice, ale czuje, że będzie w niej jeszcze więcej ciekawych opcji!

Powrót Mega Ewolucji!

Z-Moves niestety lekko przyćmiły popularne wcześniej Mega Ewolucje, ale dostaliśmy oficjalne potwierdzenie, że te wrócą do Sun i Moon! Potrzebne do niej Mega Stone’y bedą dostępne do zakupu w specjalnym sklepie za Battle Pointsy najprawdopodobniej dopiero pod koniec gry lub, jak w przypadku X/Y, będą nam dawane przez różnych NPCów w regionie.

Zmiany w Pokémon Global Link

Coś się kończy, coś się zaczyna – 18 listopada odcięty zostanie dostęp Pokemon Global Link dla gier szóstej generacji. Tego samego dnia pojawi się wersja dla Pokemon Sun i Pokemon Moon, dodająca kilka nowych funkcji które pozwolą graczowi na czerpanie jeszcze większej satysfakcji z grania!

Po pierwsze, wprowadzony zostanie nowy format walk rankingowych – zasady Championships Battle. Te będą wzorowane na tych panujących na Pokemon World Championships, corocznych spotkaniach, gdzie wybierany jest najsilniejszy trener Pokemonów! Oto, co dokładnie oznaczają te zasady:

 • W walkach dwóch-na-dwóch można wykorzystać tylko Pokemony, które pojawiają się w Pokedexie Aloli (wykluczając niektóre legendarne i mityczne stworki);
 • Nie wolno używać Mega Stone’ów;
 • Tylko Pokemony złapane w Sun i Moon mogą brać udział w walkach tego formatu.

Ogólnie wprowadzony zostanie też system zajmujący się czasem trwania walki zwany „Swój Czas”. Podczas używania tego systemu, każdy gracz będzie mieć minutę na wykonanie swojego ruchu oraz zacznie walkę z 10 minutami „Swojego Czasu”. Jeżeli gracz zbyt długo zwleka z wyborem ruchu i jego „Swój Czas” się skończy, automatycznie przegrywa on walkę. Oznacza to, że walki nabiorą szybszego tempa i dadzą graczom więcej wrażeń.

Nie martwcie się o swoje stworki z poprzedniej generacji! Będą one dostępne w walkach rankingowych w formacie Single i Double po ustalonym czasie po zaktualizowaniu Pokemon Banka w styczniu 2017 roku.

Jeszcze później udostępnione zostaną specjalne zasady walki rankingowej z Pokemonami przeniesionymi przez Pokemon Bank z gier Pokemon Red, Pokemon Blue i Pokemon Yellow.

 

p09_02_enW Pokemon Sun i Pokemon Moon znany z poprzednich części Battle Box ewoluuje w coś lepszego – w Battle Teams! Opcja ta pozwala na zarejestrowanie sześciu różnych drużyn stworków od jednego Poka do całej sześciopokemonowej drużyny. Ponadto, jednego Poka będzie można przypisać do kilku Battle Teams jednocześnie! Nie na tym kończą się nowinki związane z tym systemem – dzięki opcji QR Rental Teams na Pokemon Global Link  będzie można zapisać drużyny jako kod QR i udostępnić go innym graczom. Każdy będzie mógł odczytać publicznie udostępnioną drużynę i użyć jej w walce przeciwko innemu graczowi – i dla zabawy, i w niektórych trybach rankingowych! Dzięki temu będzie można spróbować walczyć jak najlepsi trenerzy z najlepszych, na przykład jak zwycięzcy World Championships!

Demo już 18 października – dla wszystkich!

Tak! Demko Pokemon Sun/Moon będzie dostępne do pobrania na eShopie już za dwa tygodnie. Nigdy więcej szarpaniny o kody do pobrania…  Tak, jak w Omega Ruby i Alpha Sapphire dostaliśmy w demku Mega Glalie, tak dostaniemy od kogoś specjalnego nowego unikatowego Pokemona do zabawy.

p15_01

Tym razem jest to najpopularniejszy Pokemon należący do protagonisty anime Pokemon XY & Z, którego połowa fandomu nienawidzi, połowa go akceptuje – Asha. Mowa tu oczywiście o Ash-Greninjy!

p15_02

Ash-Greninja urósł w siłę dzięki swojej więzi z Ashem. (czy to oznacza, że Ash jest teraz w kanonie gier?) To forma, którą przybiera Pokemon dzięki tajemniczej siły zwanej fenomenem więzi między człowiekiem a Pokemonem. Podobny fenomen objawił się w historii tylko raz – kilkaset lat temu.

Nogi Ash-Greninjy uległy znacznemu wzmocnieniu w porównaniu do zwykłego stworka tego gatunku. Jest on tak szybki, że trudno go dostrzec w walce! Potrafi on tworzyć gigantyczne Wodnej Shurikeny na swoich plecach i rzucać we wroga z niespotykaną prędkością.

Greninja, który może ulec przemianie w Ash-Greninję posiada specjalną zdolność – Battle Bond. Aktywuje się ona wtedy, kiedy Greninja pokonuje jednego ze stworków przeciwnika. Oczywiście, po zakończeniu walki Ash-Greninja wraca do swojej podstawowej formy. Gracz po przejściu tego dema będzie mógł przenieść swojego specjalnego Greninję do pełnej wersji Pokemon Sun i Pokemon Moon.

Skąd ściągnąć demo? Albo ze strony głównej Nintendo przy pomocy swojego konta Nintendo, albo z Nintendo eShopu. Miłej podróży po regionie Alola!

Kolejne informacje o Pokemon Sun and Moon już 14 października.

Brak komentarzy

 1. Po kolei….

  Dartrix – miałem nadzieję na pójście bardziej w stronę kogoś a la Robin Hood, jak było na jakimś arcie koncepcyjnym/fan. Szkoda

  Torracat – chyba najlepiej wyglądający starter w I fazie ewolucji. Zobaczymy co dalej

  Brionne – AHAHAHAHA…! To chyba tyle

  Festiwal – prezentuje się bardzo fajnie, ale bardziej jaram się…..

  ….Poke pelago – w końcu zbieranie kamieni nie będzie ograniczało się do monotonnego rematchu z konkretnym trenerem, a poki z boxa staną się przydatne. Zigzagoony z Wonder Trade’ów, będę miał dla was zadanie ;P

  Zakup Mega Stone’ów – brzmi to rozsądnie. Nie ma co się rozpisywać. Liczę tylko, że ujawnią nieco więcej mega evo, lub zachowają je do odkrycia samemu

  Demo – haaajp!

  Satoshi-Greninja – HAAAAAAAJP! Ale właśnie o tym samym pomyślałem, co @leosoularrow. Ash w grze? Może jako jakiś poboczny trener, z którym wiąże się jakiś wątek byłby ciekawym rozwiązaniem, ale może też to być tylko taki smaczek dla fanów Animca. Czas pokaże

 2. Nie no…. jestem skazany na Brionne bo tradycyjnie zawsze biorę wodnego startera. ZAWSZE. Nie bardzo rozumiem Ash-Greninja, to chyba jakiś zabieg marketingowy no bo jak nie-Ash może sprawić, że Greninja zmienia się w Ash-Greninja? Dziwne… Mimo wszystko, jak na razie Gen. VII zapowiada się świetnie

 3. @jakusashi
  „lub zachowają je do odkrycia samemu” ..odkrycia samemu w sklepie? Skoro i tak sie je kupuje… akurat co by o maga nie mowic, to akurat te kamienie dawały wreszcie sensowny powód by faktycznie zaglądać w każdy kąt tych jaskiń.

  A co do konceptów, to własnie stały się bardziej prawdziwe niż wtedy, ten gorący dzwonek torracata pasuje do pasa tego brzydkiego kota z conceptu, gdzie grzeją na nim czajnik. Mam tylko nadzieję, że startery faktycznie mają po dwie ostatnie ewolucje i druga kocia nie będzie tak tandetna.

 4. Miodzio! Masa fajnych pomysłów. Poke Company widać czuje na karku oddech gier smartfonowych i fanów nakręcających oczekiwania w związku z wielkim sukcesem GO. Widać że zmotywowało to twórców do aktywniejszego i odważniejszego wprowadzania nowości.

  Świetne ewolucje (szczególnie foka będąca gwiazdą pop!), kapitalny pomysł Poke Pelago (wreszcie coś zrobili z PC boxami!), okazja na unowocześnienie strefy online dzięki Festival Plazie, do tego przenoszenie poków z Gen 1… no jestem pod wielkim wrażeniem!

 5. Po pierwsze: świetnie rozpisany njus, z konkretnymi odniesieniami w postaci screenów, kapitalna robota! 🙂
  Po drugie: kompletnie zapomniałem o funkcji z B/W2 jeśli chodzi o Festival Plaza.. to faktycznie będzie Join Avenue 2.0.
  Po trzecie: najbardziej podoba mi się opcja rejestracji 6 drużyn do walk online – po prostu WSPANIAŁA wiadomość, gdy ktoś ma parę swoich ulubionych drużyn i nie będzie już musiał shufflowac pokami z boxa na boxa itp.itd. Świetna sprawa.
  @KALIPSO3, te nowości nie ograniczają się tylko do tych mechanik, przecież Gym Leaderzy zniknęli z radarów na rzecz 4 (słownie: CZTERECH!) kapitanów z wysp.. połowa mniej ludzi do pokonania, stąd pewnie zalew wszystkiego 'na boku’ w postaci zabijania czasu z robienia fotek pokom, Festival Plaza, Amie 2.0, box poki itp.itd. aby grę sztucznie wydłużyć.

Dodaj komentarz