Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MyNintendo.plMyNintendo.pl

3DS

[Recenzja użytkownika] Fantasy Life

Fantasy_Life_final_logo
Fantasy Life, bardzo uznana gra na rynku japońskim trafiła również do europejskich graczy. Po kilkudziesięciu godzinach z grą oraz jej bardzo szybkim awansem w moim Activity Log postanowiłem podzielić się z Wami moją opinią na jej temat.

Zacznijmy od tego czym jest Fantasy Life? Gra jest mieszanką RPG z SIMem podobnym do Animal Crossing lub Harvest Moon. Zaczynamy grę młodym mieszkańcem Reverii, który stoi przed wyborem swojego pierwszego Życia. Życiami są nazwane klasy postaci, które mamy do wyboru. A jest ich tyle, że żaden wielki RPG z dużych konsol by się nie powstydził.
Wybierać możemy między klasami specjalizującymi się w zbieractwie, czyli Górnik, Drwal, Rybak, w wytwarzaniu: Kowal, Stolarz, Krawiec, Alchemik i Kucharz oraz klasy walczące takie jak Paladyn, Najemnik, Łowca i Mag. Możemy zatem przejść grę jako spokojny kucharz lub rycerz chroniący świat przed potworami swoim mieczem albo… Oboma tymi na raz! Tak jest, nasz pierwszy wybór Życia nie jest ostateczny i w trakcie gry możemy przełączać się między profesjami i zdobywać nowe licencje jednocześnie nie tracąc umiejętności poprzednich.
Jest to o tyle ważne, że każda klasa zależy od nawet kilku innych gdzie np. Najemnik może sam sobie wykuć broń z własnoręcznie zdobytej rudy.

W grze oczywiście występuje fabuła ale nie jest ona tym, co najbardziej przyciąga do gry. Można nawet powiedzieć, że ilości tekstu pojawiające się w trakcie śledzenia jej przebiegu mogą stać się minusem. Na szczęście w najważniejszych momentach gra wyraźnie oznacza na mapie gdzie powinniśmy się udać i można ją potraktować jedynie jako “odblokowywacz” nowych lokacji w grze.

fantasy-life-3ds-4fantasy-life-3ds-3

Graficznie Fantasy Life prezentuje się ładnie. Jest kolorowo, bajkowo a lokacje i postacie są wystarczająco szczegółowe. Bardzo dobre wrażenie zrobiły na mnie animowane przerywniki filmowe rysowane w 2D. Czasami tylko żałowałem, że twórcy nie dodali dwuwymiarowych portretów postaci w trakcie dialogów.

Ścieżka dźwiękowa prawidłowo spełnia swoją rolę. Gra w tle nie rozpraszając nas i nie ściągając na siebie zbytnio naszej uwagi. Ale jeśli gdzieś staniemy i się jej przysłuchamy okazuje się sympatyczna. Mi zdarza się chwilę postać i posłuchać jej w karczmie gdy odwiedzam swojego Mistrza Najemników.

Na koniec chyba najważniejsza kwestia czyli grywalność. Poziom trudności gry jest dobrze zbalansowany i rośnie wraz z dostępem do nowych lokalizacji. Dotyczy to zarówno walk z przeciwnikami jak i trudnością wydobywania minerałów oraz wytwarzania przedmiotów. Jeśli chodzi o to ostatnie polega ono na minigierce w “odpowiednie klikanie guzika”. Na początku proste kombinacje stają się co raz dłuższe i czasochłonne. Na szczęście wraz z rozwojem klasy oraz ilością wytworzonych przedmiotów przychodzą nam na pomoc różne „ułatwiacze”.

fantasy-life-3ds-6fantasy-life-3ds-5

Jeśli chodzi o rozwój postaci robimy to dwutorowo. A w sumie nawet trzynastotorowo. Nasza postać zbiera doświadczenie z każdej czynności jaką wykonuje. Może to być zabicie potwora lub usmażenie kotleta. Na kolejnych poziomach możemy przyznawać dodatkowe punkty do cech naszej postaci, są to odpowiednio: Siła, Witalność, Inteligencja, Skupienie, Zręczność i Szczęście. Każda cecha wpływa na inną klasę i umiejętności.

Poza tym osobno, niezależnie od poziomu postaci rozwijamy każdą klasę. Wykonując odpowiednie zadania dostajemy od naszego mistrza gwiazdki, które pozwolą nam awansować od Nowicjusza aż do Boga w danej profesji.
Jest jeszcze trzeci “pasek doświadczenia”, który odzwierciedla naszą błogość i szczęście. Punkty tutaj zdobywamy głównie przechodząc fabułę a za kolejne poziomy możemy wykupić takie bonusy jak większy plecak, możliwość przygarnięcia zwierzaka lub większy asortyment w sklepie.

fantasy-life-3ds-1 fantasy-life-3ds-2

W Fantasy Life możemy również zagrać w maksymalnie 3 osoby ale tylko i wyłącznie ze znajomymi znajdującymi się na naszej friend list. Dodatkowym ograniczeniem jest wersja gry co oznacza, że osoby z wykupionym DLC, które udostępnia nowy obszar po zakończeniu gry, nie zagrają razem z osobami posiadającymi grę bez dodatku.

Moim bardzo subiektywnym zdaniem Fantasy Life zasługuje na mocne 9/10. Porządna i rozbudowana produkcja pozwalająca spędzić przy niej wiele godzin. A jaka jest Wasza opinia?

~Zubi

Kliknij, aby dodać komentarz

Musisz być zalogowany, żeby dodać komentarz Login

Zostaw komentarz

Join Us!

Gorące wpisy

Recenzje

Więc chodź, pomaluj mój świat...

Po godzinach

Emocje po pokazie opadły i redaktorzy są gotowi, aby podzielić się chłodną i spokojną opinią na temat prezentacji Nintendo.

Nintendo Switch

Koniec pokazów od Nintendo na ten rok! Jesteście zadowoleni z nadchodzącej zimy? Jeśli nie stać was na węgiel, to możecie ogrzać dłonie swoją konsolką,...

Nintendo Switch

Tak zwany hidden gem, który wyrwałem za 18 złotych na ostatniej promocji w Nintendo eShop!

Nintendo Switch

Urocza nowelka debiutanta

Nintendo Switch

Splatsville wita, Splatsville żegna (na chwilę)

  1. Hej! Na oryginalnym sofcie, ale okazało się, że wszystko w porządku. Przypadek sprawił, że akurat kupiłem Nintendogs+Cats i jednocześnie zaktualizowałem…

  2. Sorry, Nintendo, za te errory to najwyżej 70/100, a jak tak będzie dalej, to jeszcze bardziej obniżę!

  3. Gramy codziennie, wpadajcie na Discorda i to wcale nie prawda, że grałem 40 godzin w ciągu pierwszego tygodnia. To było…

Najnowsze posty na forum

Recent Topics

Ankieta

Co padnie Waszym łupem we wrześniu 2022? (można zaznaczyć kilka opcji)

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Nadchodzące wydarzenia

Enclave

Data: 30 września, 2022
Godzina: 12:00 am - 12:00 am
Premiera

Enclave to trzecioosobowa gra RPG akcji z zaciekłą średniowieczną walką, epicką ścieżką dźwiękową i dwiema oddzielnymi kampaniami fabularnymi, w których gracz walczy dla sił Światła lub Ciemności. Każda frakcja oferuje sześć różnych opcji postaci, takich jak Rycerze, Czarodzieje i Druidzi po stronie Światła lub słudzy Ciemności, tacy jak Berserkowie, Zabójcy i Gobliny. Korzystaj z mieczy, […]

Lemon Cake

Data: 30 września, 2022
Godzina: 12:00 am - 12:00 am
Premiera

Odbuduj opuszczoną piekarnię i przygotuj wypieki od pola do stołu! Uprawiaj świeże składniki w szklarni, gotuj ciasta i słodycze w kuchni i podawaj wypieki głodnym klientom we własnym sklepie!

Midnight Fight Express

Data: 30 września, 2022
Godzina: 12:00 am - 12:00 am
Premiera

Przedzieraj się przez miasto w brutalnej grze, która łączy starą szkołę awanturników i szybką walkę w ruchu. Walcz na wielu różnych, ręcznie wykonanych poziomach, pieszo lub różnymi pojazdami. Używaj różnych broni, otoczenia i nie tylko, aby przedzierać się przez stosy wrogów na swojej drodze do zwycięstwa. Zaczniesz uderzać w kilka chwil, ale będziesz musiał opanować […]

Zobacz też

Nintendo 3DS

Niedoceniane, przeoczone, spóźnione jRPG, które jednak warto zagrać

3DS

Czy można poprawić ideał? Z tego założenia wyszli czarodzieje z Capcomu wraz z ogłoszeniem prac nad nową produkcją celebrującą dziesięciolecie serii Monster Hunter. Tytuł...

Recenzje

Wyścigi z udziałem antygrawitacyjnych bolidów zadomowiły się w świecie gier głównie za sprawą dwóch serii – WipeOut, a znacznie wcześniej F-Zero. Niestety, od premiery...

Nintendo 3DS

Wczoraj świat obiegła informacja o pojawieniu się Fantasy Life 2 na urządzenia mobilne. Dziś, czas na kolejną produkcję. Profesor Layton gościł na konsolach Nintendo,...