[Recenzja użytkownika] Fantasy Life

0

Fantasy_Life_final_logo
Fantasy Life, bardzo uznana gra na rynku japońskim trafiła również do europejskich graczy. Po kilkudziesięciu godzinach z grą oraz jej bardzo szybkim awansem w moim Activity Log postanowiłem podzielić się z Wami moją opinią na jej temat.

Zacznijmy od tego czym jest Fantasy Life? Gra jest mieszanką RPG z SIMem podobnym do Animal Crossing lub Harvest Moon. Zaczynamy grę młodym mieszkańcem Reverii, który stoi przed wyborem swojego pierwszego Życia. Życiami są nazwane klasy postaci, które mamy do wyboru. A jest ich tyle, że żaden wielki RPG z dużych konsol by się nie powstydził.
Wybierać możemy między klasami specjalizującymi się w zbieractwie, czyli Górnik, Drwal, Rybak, w wytwarzaniu: Kowal, Stolarz, Krawiec, Alchemik i Kucharz oraz klasy walczące takie jak Paladyn, Najemnik, Łowca i Mag. Możemy zatem przejść grę jako spokojny kucharz lub rycerz chroniący świat przed potworami swoim mieczem albo… Oboma tymi na raz! Tak jest, nasz pierwszy wybór Życia nie jest ostateczny i w trakcie gry możemy przełączać się między profesjami i zdobywać nowe licencje jednocześnie nie tracąc umiejętności poprzednich.
Jest to o tyle ważne, że każda klasa zależy od nawet kilku innych gdzie np. Najemnik może sam sobie wykuć broń z własnoręcznie zdobytej rudy.

W grze oczywiście występuje fabuła ale nie jest ona tym, co najbardziej przyciąga do gry. Można nawet powiedzieć, że ilości tekstu pojawiające się w trakcie śledzenia jej przebiegu mogą stać się minusem. Na szczęście w najważniejszych momentach gra wyraźnie oznacza na mapie gdzie powinniśmy się udać i można ją potraktować jedynie jako “odblokowywacz” nowych lokacji w grze.

fantasy-life-3ds-4fantasy-life-3ds-3

Graficznie Fantasy Life prezentuje się ładnie. Jest kolorowo, bajkowo a lokacje i postacie są wystarczająco szczegółowe. Bardzo dobre wrażenie zrobiły na mnie animowane przerywniki filmowe rysowane w 2D. Czasami tylko żałowałem, że twórcy nie dodali dwuwymiarowych portretów postaci w trakcie dialogów.

Ścieżka dźwiękowa prawidłowo spełnia swoją rolę. Gra w tle nie rozpraszając nas i nie ściągając na siebie zbytnio naszej uwagi. Ale jeśli gdzieś staniemy i się jej przysłuchamy okazuje się sympatyczna. Mi zdarza się chwilę postać i posłuchać jej w karczmie gdy odwiedzam swojego Mistrza Najemników.

Na koniec chyba najważniejsza kwestia czyli grywalność. Poziom trudności gry jest dobrze zbalansowany i rośnie wraz z dostępem do nowych lokalizacji. Dotyczy to zarówno walk z przeciwnikami jak i trudnością wydobywania minerałów oraz wytwarzania przedmiotów. Jeśli chodzi o to ostatnie polega ono na minigierce w “odpowiednie klikanie guzika”. Na początku proste kombinacje stają się co raz dłuższe i czasochłonne. Na szczęście wraz z rozwojem klasy oraz ilością wytworzonych przedmiotów przychodzą nam na pomoc różne „ułatwiacze”.

fantasy-life-3ds-6fantasy-life-3ds-5

Jeśli chodzi o rozwój postaci robimy to dwutorowo. A w sumie nawet trzynastotorowo. Nasza postać zbiera doświadczenie z każdej czynności jaką wykonuje. Może to być zabicie potwora lub usmażenie kotleta. Na kolejnych poziomach możemy przyznawać dodatkowe punkty do cech naszej postaci, są to odpowiednio: Siła, Witalność, Inteligencja, Skupienie, Zręczność i Szczęście. Każda cecha wpływa na inną klasę i umiejętności.

Poza tym osobno, niezależnie od poziomu postaci rozwijamy każdą klasę. Wykonując odpowiednie zadania dostajemy od naszego mistrza gwiazdki, które pozwolą nam awansować od Nowicjusza aż do Boga w danej profesji.
Jest jeszcze trzeci “pasek doświadczenia”, który odzwierciedla naszą błogość i szczęście. Punkty tutaj zdobywamy głównie przechodząc fabułę a za kolejne poziomy możemy wykupić takie bonusy jak większy plecak, możliwość przygarnięcia zwierzaka lub większy asortyment w sklepie.

fantasy-life-3ds-1 fantasy-life-3ds-2

W Fantasy Life możemy również zagrać w maksymalnie 3 osoby ale tylko i wyłącznie ze znajomymi znajdującymi się na naszej friend list. Dodatkowym ograniczeniem jest wersja gry co oznacza, że osoby z wykupionym DLC, które udostępnia nowy obszar po zakończeniu gry, nie zagrają razem z osobami posiadającymi grę bez dodatku.

Moim bardzo subiektywnym zdaniem Fantasy Life zasługuje na mocne 9/10. Porządna i rozbudowana produkcja pozwalająca spędzić przy niej wiele godzin. A jaka jest Wasza opinia?

~Zubi

PODZIEL SIĘ

Zostaw komentarz

Aby dodać komentarz musisz się zalogować. | Zaloguj się | Jeszcze nie masz konta? Zarejestruj sie!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!