Omówienie gier z StreetPass Mii Plaza (update z 1.09.2016)

0

Kojarzycie darmową aplikację Streetpass Mii Plaza? Polega ona na zabawie razem ze streetpasowymi znajomymi w różnych mini-gierkach. Jest ich całkiem sporo, większość z nich jest jednak płatna. Czy warto się nimi zainteresować? Ponieważ akurat rozpoczęła się promocja na te tytuły postanowiliśmy się im nieco bliżej przyjrzeć.

Pack 1

StreetPass Squad / Mii Force

StreetPass Squad to side-scrollowany shot’em up w starym stylu. Gracz będący członkiem elitarnej grupy zwanej Mii Force zasiada za sterami statku i rusza do bitwy przeciwko Gangowi Złotej Kości. Postacie jakie spotykamy dzięki funkcji StreetPass stanowią naszą broń. Każdemu kolorowi spotkanego Mii odpowiada specjalny rodzaj broni. Spotkani Mii to także nasza tarcza (każde trafienie przez przeciwnika pozbawia nas jednego przyłączonego już Mii – stracenie wszystkich oznacza utratę życia).

Każdej mapie towarzyszą trzy zadania dodatkowe: przejście planszy bez otrzymania trafienia, odnalezienie wszystkich 5 diamentów oraz osiągnięcie wymaganego progu punktowego. Dodatkowo po przejściu trybu fabularnego odblokowuje się tryb Arcade, gdzie, jak na automatach, gramy po kolei wszystkie plansze aż do utraty życia.

Gra posiada wbudowany ranking, co dodatkowo zachęca do przechodzenia już raz pobitych poziomów, by poprawić wynik i pokazać innym swoją dominację. To nie jest spokojna gra, sporo się tu dzieje, zabawa wymaga uwagi, ale jednocześnie wciąga i nie nuży. Za największa jej bolączkę trzeba uznać fakt, że posiadanie za każdym razem 6-10 Mii jest bardzo wskazane, bo o ile pierwsze plansze da się przejść bez problemu 1-2 spotkanymi gdzieś Mii, tak późniejsze mogą sprawić sporo trudności ze względu na braki w sile ognia (na szczęście dodatkowe postacie da się zrekrutować korzystając z Play Coins).

StreetPass Garden / Flower Town

W StreetPass Garden zostajemy ogrodnikiem, a celem nam postawionym jest wyhodowanie 20 unikalnych odmian kwiatów. Spotkane Mii przychodzą nam z odwiedzinami i podlewają wybrane i posadzone przez nas nas nasiono, a w sytuacji gdy kwiat już dojrzeje, za każde takie spotkanie otrzymujemy nasionko (jest limit nasion jakie możemy pozyskać z każdego kwiatka), z którego możemy wyrosnąć nowy kwiat (w innym kolorze albo np. zupełnie nowy gatunek).

Dodatkowo wyhodowane kwiaty możemy sprzedawać albo urządzić sobie własny ogródek kwiatowy (albo i kilka). A gdy chcemy jakiegoś konkretniejszego zadania, to możemy podjąć się hodowli kwiatów na konkretne zamówienia. Po uzyskaniu 20 odmian, otrzymujemy tytuł super-ogrodnika i okazuje się, ze kwiatów do wyhodowania jest dużo, dużo więcej (aż 80 odmian), więc możemy zakasać rękawy i hodować dalej.

Początkowo bardzo sceptycznie podchodziłem do tego tytułu, no bo co ciekawego może być w hodowaniu kwiatków? Jednak wbrew pozorom gra potrafi wciągnąć. Dekorowanie ogródka, czy też niecierpliwe zastanawianie się co tym razem nam wykiełkuje (jedno nasionko może wykiełkować nawet na kilka różnych sposobów) sprawiają, że ciągle wracam do tej pozycji, zwłaszcza że rozegranie nowych gości zajmuje naprawdę chwilę.

StreetPass Battle / Warrior’s Way

Czy w grze kamień-papier-nożyce można wymyślić coś ciekawego? Czasami tak. W StreetPass Battle gracz jako monarcha postanawia zjednoczyć pod swoim panowaniem pozostałe 20 krain. Postacie spotykane przez funkcję StreetPass stanowią najemników, którzy dołączają by walczyć pod naszym dowództwem. To o ile powiększy się nasza armia jest uzależnione od tego, ile osób taka persona posiada w swoim Mii Plaza. Natomiast jeśli spotkamy inną osobę grającą w StreetPass Battle, pojawi się ona jako inny monarcha, którego możemy wyzwać na pojedynek lub miło przywitać. Gdy uda nam się wygrać, część pokonanej armii do nas dołączy (w przypadku przegranej sami stracimy część armii), natomiast czasami w przypadku miłego powitania też dostaniemy jakieś niewielkie posiłki.

Sama gra to typowy kamień-papier-nożyce. Przed każdą potyczką możemy zdecydować, jak podzielić nasze siły. Do dyspozycji mamy: łuczników, którzy są słabi przeciwko konnicy, ale silni wobec piechoty, piechotę silą wobec konnicy i słabą w konfrontacji z łucznikami oraz konnicę silną na łuczników, ale słabą na piechotę. Klasyczny trójkąt zależności. Ale aby nie było za łatwo, czasem pojawiają się jakieś twisty, jak np. porywisty wiatr, który sprawia, że łucznicy są słabi wobec wszystkich jednostek, czy bagna, które czynią konnicę słabą wobec wszystkich (są też i inne niespodziewajki). Aby wygrać potyczkę należy wygrać 2 z 3 starć.

StreetPass Mansion / Monster Manor

Coś dla fanów Luigi’s Mansion! W tej grze wcielamy się w rolę detektywa, który dostał za zadanie zbadanie nawiedzonej posiadłości. Od spotkanych postaci dostajemy kolejne elementy, z których budujemy sobie „podłogę”. Celem jest takie zapełnianie kolejnych obszarów planszy, by odkryć schody na kolejne piętro, a finalnie dotarcie na 30 piętro posiadłości i pokonanie końcowego bossa. Umieszczanie obok siebie elementów w tym samym kolorze powiększa pomieszczenie, a w przypadku gdy rozmiar pokoju osiągnie rozmiar minimum 2×2, na środku pojawi się skrzynia w której możemy znaleźć różne przedmioty, nowe bronie, eliksiry leczące czy też boosty. Czasem też zamiast skrzyni pojawi się zielona kula, dzięki której możemy ulepszać posiadane bronie, wymienić na inne czy po prostu przerobić na diamenty potrzebne do ulepszania. Wchodząc do nowego pomieszczenia trzeba się liczyć z tym, że możemy natknąć się na jakiegoś przeciwnika. Dodatkowo na niektórych lokacjach umieszczeni się mini-bossowie, których położenie znamy już od samego początku oraz od czasu do czasu możemy trafić na bossa pilnującego schodów na wyższy poziom (bez jego pokonania nie przejdziemy dalej). Gdy tak się stanie będziemy musieli stawić czoło duchowi i pokonać go, korzystając z posiadanej broni. Duchy różnią się od siebie i jedne bronie działają lepiej na jeden typ duchów, inne są skuteczniejsze wobec innych typów.

Pack 2

StreetPass Fishing / Ultimate Angler

Co byście powiedzieli na łowienie ryb? Nie próbowaliście? No to tu macie okazję. Jako zapalony miłośnik wędkowania przybywacie na piękną wyspę. Niestety, podczas pierwszej wyprawy nieszczęśliwy wypadek sprawia, że tracicie cały swój sprzęt. Na szczęście z pomocą przychodzą nam inni wędkarze, spotykani dzięki funkcji StreetPass i w swojej hojności każdy napotkany wędkarz podzieli się z nami posiadaną przynętą (zależnie od koloru ubranka). Dzięki czemu będziecie mogli zapolować na legendarne monstra.Przynęty można z sobą łączyć, dzieki czemu będziemy mieli szansę na złapanie większych okazów. Łączyć można też z sobą zdobyte/kupione wędki oraz ulepszać ich parametry, tak by lepiej sprawowały się w różych warunkach łowieckich. Złowione ryby można przechowywać w akwariach (zasada trochę podobna do dekorowania ogródka w Streetpass Garden).

StreetPass Zombie / Battleground Z

Fala zombie dotarła i do Mii Plazy. To druga gra, w której większy nacisk położony jest na akcję, niż na spokojne planowanie. StreetPass Zombie to beat’em up. Przedzieramy się przez fale zombie, starając się przetrwać i przy okazji próbujemy wykonywać różne zadania (od prostych z cyklu pokonaj je wszystkie, przez eskortowanie postaci, na obronie jakiejś lokacji kończąc). Od spotykanych Mii otrzymamy różne bronie (26 rodzajów), które pomogą nam w przetrwaniu. Otrzymywanie obrażeń zmniejsza wytrzymałość naszej broni, więc niestety spora liczba spotkanych osób będzie wskazana (lub Play Coins), przynajmniej do czasu aż nabierzemy w grze sporej wprawy.

Podsumowanie

Dodatkowy gry w Mii Plaza potrafią znacząco urozmaicić i wydłużyć czas spędzony w tej aplikacji. Ich różnorodność pozwala praktycznie każdemu znaleźć coś, co go zainteresuje. Warto jednak nadmienić, że kupowanie gier pojedynczo jest dalece nieopłacalne! Jeśli już zdecydujemy się na jakiś zakup, to najlepiej brać od razu cały pakiet (kupno pakietu jest możliwe tylko podczas pierwszego zakupu gier z danego zestawu). Obecnie gry są podzielone na 2 pakiety.

Pakiet pierwszy, w skład którego wchodzą StreetPass Squad, StreetPass Garder, StreetPass Battle i StreetPass Mansion, wyceniany jest normalnie na około 60 zł (pojedyncza gra kosztuje 20 zł, więc kupując od razu pakiet jedną grę dostajemy niejako za darmo). Teraz trwa promocja na te gry i pierwszy pakiet powinien kosztować około 40 zł (co jest naprawdę atrakcyjną ceną). Zebrane w nim gry, choć proste, są dużo bardziej różnorodne i w 3 na 4 przypadków da się w nie spokojnie grać spotykając nawet 1-2 osoby od czasu do czasu. Ba! W niektórych grach spotykanie 1-2 osób jest nawet lepsze dla naszego postępu. Pierwszy pakiet mogę z czystym sumieniem polecić nawet tym, którzy, tak jak ja, wpadają na kogoś tylko od czasu do czasu.

Drugi pakiet to Streetpass Fishing i StreetPass Zombie. Uczciwie muszę przyznać – mam co do tego paczki bardzo mieszane uczucia. Choć obie gry wydają się dość pomysłowe, to trochę boli mnie w nich fakt, że w obu „więcej znaczy lepiej”, czyli im więcej osób spotkamy, tym dla nas lepiej, bo dostaniemy więcej przedmiotów i więcej będziemy mogli osiągnąć. To raczej pakiet dla osób, które dość regularnie spotykają po 5-6 osób, wtedy posiłkując się nieznacznymi ilościami Play Coins można dość spokojnie w nie grać.

[AKTUALIZACJA 2.09.2016]

We wczorajszym Nintendo 3DS Direkcie zapowiedzianych zostało kolejnych 5 gier do MiiPlaza. Mamy dla was pierwsze spojrzenie na te tytuły. Co więcej, jedną z dwóch pierwszych pozycji możemy pobrać za darmo!

Pack 3

StreetPass Slot Racer

To jedna z dwóch darmowych gier jakie możemy wybrać w ramach ostatniej aktualizacji. To wyścigi małych elektrycznych samochodzików. Ścigamy się na różnych torach, a naszym celem jest dodawanie gazu (i zwalnianie w odpowiednich momentach, by nie wypaść z toru). Zaczynamy oczywiście w najniższej lidze i pniemy się powoli do góry, by na końcu samemu stać się mistrzem.

Wygląd samochodzika, którym będziemy się ścigać możemy dowolnie customizować w ramach udostępnionych możliwości (nie ma to wpływu na jego osiągi). Dodatkowo za wyścigi możemy wygrać dodatkowe komponenty (specjalne chipy), które pozwolą nam ulepszyć nasz samochodzik na czas następnego wyścigu (im więcej rywali, tym lepszy chip możemy dostać).

Każdy z gości spotkanych przez StreetPass to nasz rywal na torze, a po wyścigu ofiaruje nam jakiś komponent. Dodatkowo gdy uda nam się zwyciężyć, będziemy mogli skopiować design samochodzika jednego z naszych konkurentów. Warto wspomnieć, że do każdego toru/wyścigu przypisanych jest kilka dodatkowych zadań (na przykład skończyć wyścig w wyznaczonym czasie, czy osiągnąć wymaganą ilość „doskonałych” wyjść z zakrętu), które pozwolą odblokować dodatkowe trasy. Możemy też ćwiczyć za darmo, biorąc udział w wyścigach, które już ukończyliśmy.

StreetPass Trader

Co powiecie na zabawę w maklera giełdowego? W StreetPass Trader wcielamy się w młodego rekina giełdy i dążymy do zostania drugim Rockefellerem (naszym celem jest uzbieranie 10 miliardów G) kupując i sprzedając udziały jednej z wybranych firm.
Każdy z odwiedzających nas StreetPass gości pełni tu rolę analityka finansowego, który pomaga przewidzieć zmiany na rynku. Podpowiadają oni nam, jak się będą kształtować trendy, a naszym zadaniem jest kupować tanio i sprzedawać drogo. Im więcej analityków posiadamy, tym bardziej precyzyjne są ich przewidywania. Trzeba jednak działać szybko, bo gra na nikogo nie czeka i kurs zmienia się płynnie od momentu otwarcia notowań aż do zamknięcia.

StreetPass Chef

Kojarzycie może takie gry, gdzie rolą gracza było na przykład robienie broni dla „prawdziwych bohaterów”? W StreerPass Chef wcielamy się w rolę kucharza, który będzie karmił herosów wyruszających na wyprawy (gości spotkanych przez funkcję StreetPass).
Dania przygotowujemy łącząc ze sobą dwa lub więcej rodzaje składników dostarczonych nam przez gości. Niewykorzystane składniki trafią do lodówki i będziemy mogli je wykorzystać następnym razem.

StreetPass Ninja

Jakkolwiek dziwnie to brzmi, w tej grze wystrzeliwujemy siebie z armaty, aby pokonać wrogie nam demony. Przed wystrzeleniem się z działa mamy chwilę na zaplanowanie trasy i takie ustawienie napotkanych gości, byśmy mogli zebrać w locie jak najwięcej scrolli, które pomogą nam w zadaniu. Każdy z napotkanych przez StreetPass gości da nam jeden scroll. By nie było nam zbyt łatwo, na przygotowania mamy tylko ograniczoną ilość czasu, po upłynięciu którego zostaniemy automatycznie wystrzeleni z armaty.

StreetPass Explorers

Wyrusz na poszukiwanie skarbów w nieznane! Zostań drugim Indianą Jonesem! A wszystko to w StreetPass Explorers!
Każda spotkana osoba to towarzysz, który dodaje nam liczbę kroków (prawdopodobnie taką, ile sami przeszlibyśmy z konsolą). Podróżujemy po mapie starając się za odnaleźć zaginione skarby. Od czasu do czasu trafiamy na rozdroża, na których musimy podjąć decyzję, w którą stronę pójść lub rozegrać jakiś małe QTE, by przebić się przez przeszkody na jakie natrafiliśmy po drodze.

Podsumowanie:

Udostępnienie darmowej gry do Mii Plaza to naprawdę świetny pomysł. Jako darmowe do wyboru oferowane są StreetPass Slot Racer i StreetPass Trader. Z tych dwóch lepszą i bardziej interesującą wydaje mi się Slot Racer. Dodatkowi goście w tej grze stanowią tylko przeciwników w grze i pozwalają na dostanie lepszego bonusu po wyścigu. Dodatkowo możliwość darmowego trenowania na ukończonych już trasach pozwala łatwo przygotowywać się do podejścia „na serio” i poprawienia wyników, jeśli nie uda nam się za pierwszym razem. Trader to zabawa w giełdę, posiadanie dużej ilości StreetPassowych spotkań wydaje się być praktycznie niezbędne, by móc grać komfortowo w tą grę, a nie polegać tylko na czystym szczęściu, gdyż przewidywania naszych analityków są bardzo ogólne.
Natomiast spoglądając na pakiet 3 jako całość (pozostałe 4 gry można kupić za 36zł), to nie można mu odmówić różnorodności. W każdą z gier gra się inaczej, każda wykorzystuje inne mechaniki. W większości przypadków nie są to gry zajmujące dużo czasu, co najwyżej 3-4 minuty, ale potrafią dostarczyć sporo rozrywki i satysfakcji. Na pewno będą dobrze uzupełniać istniejące już gry w Mii Plaza.

PODZIEL SIĘ
AkiRoss

Zostaw komentarz

Aby dodać komentarz musisz się zalogować. | Zaloguj się | Jeszcze nie masz konta? Zarejestruj sie!

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.


Do NOT follow this link or you will be banned from the site!