GameBoy ma już 25 lat!

21 kwietnia 1989 roku Nintendo zapoczątkowało nową rodzinę konsol wypuszczając w Japonii pierwszą, klasyczną wersję GameBoya. Oznacza to, że wczoraj konsola świętowała 25 urodziny. Z tej okazji przedstawiamy Wam minifelieton o tej wspaniałej kieszonsolce.

 

„Przenośny” sukces Nintendo

GameBoy okazał się strzałem w dziesiątkę, była to pierwsza przenośna konsola z wymiennymi kartridżami, która zyskała popularność na tak dużą skalę. Pierwsze przenośne konsole Nintendo pojawiły się już w drugiej generacji. Od początku japoński  gigant zdominował rynek, a seria Game & Watch (1980-1991) nie dała najmniejszych szans konkurencji. Ówczesnymi oponentami przenośnych konsol Nintendo były Microvision (1979) – pierwsza przenośna konsola z wymiennymi kartridżami czy Epoch Game Pocket Computer (1984). Sukces serii Game & Watch (43,4 mln sprzedanych egzemplarzy) był tak duży, że o konkurencji, oprócz kolekcjonerów i pasjonatów, właściwie nikt dziś nie pamięta.

Nintendo uznało, że zastosowanie wymiennych kartridżów jest dużo praktyczniejsze niż zmuszanie graczy do kupowania nowej „konsoli” za każdym razem gdy znudzi im się gra. Tak oto, w 1989 roku, na rynku pojawił się GameBoy. Konsola okazała się jeszcze większym sukcesem i również zmiażdżyła konkurentów. Jedynie konsola Segi – Game Gear (1990) stawiła godny opór i sprzedała się w ok. 15 mln egzemplarzy. Sprzedaż pozostałych konsol – Atari Lynx i TurboExpress nie przekroczyła 4 mln sztuk. Jednym z kluczowych czynników wpływających na sukces GameBoya była niska cena w porównaniu do konkurencji. W momencie premiery GB kosztował $89,95, konsole Segi, Atari i NEC odpowiednio – $149,99, $189,99 i $299,99.

 

Long live the king

Zgodnie ze zwyczajem, który Nintendo kontynuuje do dziś, w kolejnych latach na rynku pojawiły się odświeżone wersje konsoli. W 1996 pojawił się GameBoy Pocket czy mniejsza i lżejsza wersja GameBoya. Pocket wymagał jedynie 2 baterii AAA (do classica trzeba było włożyć aż 4)  co niestety wpłynęło na skrócenie czasu gry. Dwa lata później, w Japonii, pojawił się GameBoy Light – pierwsza przenośna konsola Nintendo z podświetlanym ekranem.

W 1998, na rok przed zakończeniem produkcji klasycznego GameBoya pojawił się wielki następca – GameBoy Color, była to pierwsza przenośna konsola Wielkiego N wykorzystująca kolorowy ekran. Niektóre źródła traktują Colora jako kolejną wersję klasycznego GameBoya podając dane sprzedaży tych konsol razem. Faktem jest jednak, że na GB Color mogliśmy zagrać w gry niedostępne na starszych wersjach.

Konsola, razem ze swoją kolorową wersją, zyskała ogromną popularność sprzedając się w sumie w prawie 120 mln egzemplarzy. Do dziś jest to 3 najlepszy wynik po PlayStation 2 i DS. 10 lat obecności na rynku stawia też pierwszego Gameboya wśród konsol o najdłuższej żywotności. Cała rodzina konsol utrzymała się na rynku kolejną dekadę, aż do 2009 roku, kiedy z taśmy produkcyjnej zjechał ostatni GameBoy Advance. „GroChłopak” został godnie zastąpiony przez serię Dual Screen, która jest z nami do dziś.

 

W co się grało?

Bardzo prawdopodobne, że na pytanie „z czym kojarzy Ci się GameBoy?” 9 na 10 osób odpowie „Pokemony!” To dzięki GameBoyom Classic i Color kieszonkowe potwory zdobyły tak ogromną popularność. Na pierwszych dwóch GameBoyach mogliśmy zagrać w gry z pierwszych dwóch generacji – Red, Green, Blue, Yellow, Silver, Gold i Crystal a także w Pokémon Pinball i grę karcianą (Pokémon Trading Card Game). Gry ze słowem „Pokemon” w tytule rozeszły sumie w ponad 80 mln egzemplarzy.

Oprócz Pokemonów powodzeniem wśród graczy cieszyły się serie Super Mario Land, Kirby i Donkey Kong, a także dodawany do konsoli Tetris, Dr. Mario i The Legend of Zelda: Link’s Awakening.

 

GameBoy dzisiaj

GameBoy doczekał się wielu fanów, którzy do dziś piszą gry na wiekową konsolę. Ostatnio pisaliśmy o projekcie nowej gry na kartridżu francuskiego mini-studia Furrtek (link pod felietonem).

Zarówno w gry z GameBoya jak i GameBoya Color możemy dziś pograć na naszych 3DSach dzięki wirtualnej konsoli. W tej chwili możemy pobrać 41 tytułów na GB i 15 na GBC, wśród nich takie hity jak The Legend of Zelda Oracle of Seasons/Ages, Wario Land czy Super Mario Bros. Deluxe.

Brak komentarzy

Dodaj komentarz