Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MyNintendo.plMyNintendo.pl

Nintendo Switch

[Recenzja] Flame Keeper

Zazwyczaj dobrze walczyć jest ogniem z ogniem, tutaj jednak ogień walczy ze skorpionami, platformami i wiatrem. I wychodzi z tego zwycięsko!

Flame Keeper Tabliczka

Jakby to powiedział Allmight: „Bohatera wyróżnia umiejętność samopoświęcenia” i właśnie takim sloganem można by opisać protagonistę Flame Keeper. Tylko oddając cząstkę siebie, możliwe będzie uratowanie świata, który stoi przed potencjalną katastrofą. Jak wypada w praniu ten roguelite od polskiego studia Kautki Cave? Przeczytacie poniżej.

Pójść za kimś w ogień

Mówi się, że woda, to życie, ale innego zdania są mieszkańcy planety Orbis. Planety, która została zdominowana przez ciemność i tylko światło zapewniane przez ogień, może utrzymać ją przy życiu. Zanim zagra tam Feel i stwierdzi, że jest już ciemno, na ratunek planecie wyruszy Ignis — duszek ognia. Napisać, że pali się on do roboty, to jak nic nie napisać. Wystarczy jedna iskra, a Ignis rzuci się w wir walki, demonstrując swoje ogniste ruchy. Obserwować go będą Vulpisi, mieszkańcy tej planety przypominający wilki. Sami do walki o utrzymanie świata się nie garną, a do tego jumają ogniki, jak tylko Ignis ich nie podniesie. Czy tak powinien być traktowany bohater? Nie wiem, ale się domyślam.

Flame Keeper

Ciemność nadciąga!

Ognista pięść

Ignis, mimo że jest duszkiem, to nie powinniśmy go mylić z Casperem. Duszki ognia w przeciwieństwie do zwykłych duchów wcale nie są przyjazne. Ignis w celu odrodzenia Wiecznego Płomienia, nie będzie stroił od korzystania z argumentu siły. A przyłożyć to on potrafi i nie zwraca uwagi, w co lub kogo skierowana jest jego pięść. Do siania pokoju (sterowania) wykorzystujemy kilka przycisków. Y odpowiada za lekki atak, X za silny, B za skok, a A za tupnięcie (jak jesteśmy w powietrzu). Żaden roguelite nie może się obejść bez dodge’a, więc i tutaj mamy zryw. Jest jeszcze przycisk odpowiedzialny za interakcję i jeden co oddala na chwilę kamerę. Element RNG zapewnia dodatkowa umiejętność pod ZR, która losowo wypada z pokonanych potworów. Trafienie dobrej umiejętności jak odpychanie albo podpalenie podłogi może znacznie ułatwić nasz bieg. Jak sami widzicie, sterowanie nie jest skomplikowane i jest bardzo przystępne. Wykonywanie ataków w sekwencji pozwoli nam dziabnąć kombosa. Jeśli w rączkach trzymamy jakąś zębatkę lub medal, to możemy go użyć do walki. Sterowanie jest responsywne i nie miałem żadnych problemów z jakimiś złymi inputami. Gra nie pozwala na pomyłki, więc trzeba się skupić i nie robić głupich błędów. W walce udaje się to zrobić w miarę prosto. Wystarczy odrobina opanowania i żaden wróg, nie będzie stanowił dla nas problemu.

Nasze umiejętności możemy rozwinąć za pomocą sklepików w osadzie. Przemierzając planetę Orbis, zbierzemy trochę przedmiotów, które będą robić za walutę. Żołędzie, rogi, liście to wszystko wymienimy na ulepszenia u lokalnego dealera. Podzielone to zostało na dwie czynności. Najpierw podnosimy poziom sklepu, co daje nam dostęp do nowych ulepszeń, a później kupujemy te ulepszenia. Te również możemy ulepszać, więc waluty pewnie zawsze będziemy mieli za mało. W drugim sklepiku kupimy sloty na Runy, które losowo wypadają z pokonanych wrogów. Runy zapewniają pasywne bonusy, do naszych umiejętności i pozwalają dostosować rozgrywkę do naszego własnego stylu. W trzecim sklepiku zwiększymy siłę ataku Vulpisów z wieżyczek w drugim etapie rozgrywki (o tym więcej w dalszej części). Wszystkie te ulepszenia nie znikają po śmierci, więc nie trzeba się martwić, że kolejne podejście poszło na marne po naszej śmierci.

Flame Keeper Sklep z umiejętnościami

Jeśli będziemy mieli problem z ukatrupieniem robali, to w sklepie odpowiednio się wzmocnimy.

Platformowe igranie z ogniem

Większym wyzwaniem były dla mnie zmagania platformowe. W grze nie ma żadnych niewidocznych ścian, ale jest mnóstwo krawędzi, na które musimy uważać. Skakanie ograniczone jest staminą, co nie przeszkadza w eksploracji, ale może być przyczyną zgonu w trakcie walki. Po różnych górkach i zabudowaniach poukrywane są przedmioty i kapliczki, więc trzeba się za nimi rozglądać. Pomóc w tym może przycisk do oddalenia widoku. Chociaż ja sam z niego nie korzystałem w ogóle. Wracając do wyzwania platformowego, w grze mamy fragmenty, w których musimy zmierzyć się z silnym wiatrem. Takie elementy rozgrywki spotykamy po odnalezieniu zębatki i wmontowaniu ją w mechanizm uruchamiający przesuwające się deski. Jeśli za nimi się nie schowamy, kiedy wieje, to tracimy wtedy bardzo szybko nasze zdrowie. Po prostu zostajemy zdmuchnięci jak świeczka i nasz płomień gaśnie. Aby do tego koszmaru piromana nie doprowadzić, musimy umiejętnie się przemieszczać. Nie są to jakieś zwykłe palcołamańce, ale wymyślne przeszkadzajki, w których bardzo łatwo się pomylić. Kilka razy zdarzyło mi się wbiec przed deski, co kończyło się wygaszeniem i zabawą od nowa.

Dolanie oliwy do ognia

Głównym gimmickiem Flame Keeper jest to, że aby wieczny płomień utrzymać przy życiu, Ignis musi dzielić się własnym żywotem. Tłumacząc to na język dla graczy, pasek HP Ignisa, jest zasobem, który wykorzystuje on do odnowienia Wiecznego Płomienia. Oznacza to, że często możemy się znaleźć w sytuacji, w której będzie nam brakowało energii. Przeciwnicy lubią to! Naprzeciw nas staną najgorsi z możliwych wrogów! Pajęczaki i inne robactwo. Każdy wróg ma swój określony zestaw zachowań, więc gracz musi szybko się tego nauczyć, bo ataki przeciwników bolą. Nawet jak jesteśmy płonącą kulą ognia, czy tam duszkiem ognia. Kilka ataków i nagle zaczyna nam brakować energii. Jeśli szybko zrozumiemy, że kluczem do sukcesu w gatunku roguelite jest bycie opanowanym, to pójdzie nam lepiej. Poza bossami najbardziej za skórę zaszły mi małe skorpiony, które lubiły dzielić się ze mną swoją trucizną. Szkoda, że zapominały antidotum, ale organizm Duszka Ognia, dosyć szybko przepalał trutkę. Na ten moment w grze znajdziemy dwóch bossów i zdecydowanie są to dwie najlepsze walki w grze. Trzeba kombinować i unikać wszystkich ruchów albo zaczniemy cały biom od nowa. Bardzo przypadł mi do gustu Skarabeusz i skradanie się za deskami, aby nie zdmuchnął nas wiatr. Tutaj trochę szkoda mi, że twórcy nie wpadli lub nie zdecydowali się na przełożenie stanu energii na walory fizyczne Ignisa. Skoro ma więcej energii, to mógłby palić się mocniej i mieć większy model, a jakby miał mniej, to by gasł w oczach.

Flame Keeper Wiatr

Trzeba się chować za deskami albo nas zmiecie z planszy.

Igranie z ogniem

Rozgrywka podzielona jest na trzy różne etapy. Najpierw na jednej lub dwóch planszach niczym w klasycznych przygodówkach, szukamy energii (klucza), aby otworzyć drzwi do następnego poziomu (Wieczny Płomień). Na każdej z nich musimy wypełnić cztery fragmenty ogniska. Pochowane są one we wszelakich zakamarkach, więc musimy się nabiegać i zachować całą energię. Tej jest nam potrzeba naprawdę dużo, więc jak nie zwrócimy na to uwagi, to będziemy musieli się trochę po gimnastykować. Na pewno nigdzie się nie zablokujemy i nie będziemy zaczynać od nowa.

Drugi etap to dodanie elementów z gatunku Tower Defense. W czasie pięciu minut musimy obronić kocioł przed najazdem demonów ciemności, pajęczaków i skorpionów. Co chwilę pojawia się kolejna fala, a my albo wykorzystamy nasze umiejętności boga wojny, albo aktywujemy pułapki. Aby je aktywować znowu musimy podzielić się naszym HP, a ilość przeciwników w tym etapie znacznie przewyższa to, co spotykamy w pierwszym. Możemy tutaj spowolnić wrogów za pomocą lepiej mazi, uszkodzić ich stópki jak będą przechodzili przez kolce. Najprzydatniejszym elementem jest tutaj jednak zatrudnienie localsa, do rzucania kamieniami w te wszystkie szkodniki. Na każdym z etapów możemy też podnieść z ziemi losowego buffa, który albo da nam przewagę, albo odwróci nam sterowanie. Trzeba uważać i zastanowić się, czy na pewno się to nam opłaci. Jest to fajna odskocznia od eksploracji i szkoda, że nie ma większej ilości etapów w tym stylu. Trzecim etapem są wcześniej wspomniane walki z bossami.

Flame Keeper Survival

Po naszym ciężkim boju w Survivalu zostaniemy nagrodzeni!

Nie ma dymu bez ognia

W grze na ten moment mamy dostępne dwie biomy, każda jest podzielona na trzy części, a te z kolei na trzy lub cztery etapy. Ukończenie wszystkich sprawnym graczom zajmie pewnie ze 4 godziny, a tym mniej sprawnym może i drugie tyle. W miasteczku, z którego przenosimy się teleportem do biom, możemy zobaczyć, że poza dwoma dostępnymi biomami, do gry trafią jeszcze dwie. Na początku mnie to trochę zmieszało i myślałem, że jak skończę drugi biom, to odblokuje się trzeci, ale tak nie było. To, co widzimy to obietnica przyszłych aktualizacji. Z jednej strony spoko, bo wiemy, że gra będzie rozwijana, a z drugiej strony mamy poczucie, że dostaliśmy tylko połowę zawartości, nawet jeśli to nie jest prawda. Dziwne to, a nie pomaga też ograniczenie poziomów ulepszeń w sklepikach, jako iż kolejne przedmioty do upgrejdu znajdziemy tylko na niedostępnych jeszcze biomach.

Szata graficzna to najmocniejsza strona gry. Już po pierwszym uruchomieniu Flame Keepera, przywita nas bardzo dobrze wyglądające intro. W grze jest tylko lepiej! Obie biomy różnią się od siebie, a design idealnie oddaje klimat rogueliteów i realiów historii. Jest ciemno i nasz Duszek Ognia wyróżnia się ze swoim żarem na ekranie. Nie muszę chyba wspominać, jak dobrze to wygląda na Ekranie OLED. Klatkarz nie sprawiał problemów i tylko raz doszło do spadku FPS-ów, w momencie, w którym zebrałem jakieś 20 przeciwników koło kotła, aby wykończyć wszystkich naraz (P.S. Nie udało się). Muzyka nie zapadła mi w pamięci, ale dźwięki efektów i ciosów są fajne i pasują do tego, co widzimy na ekranie. Jeśli kupicie grę, to pamiętajcie, że zapis jest tylko automatyczny i odbywa się tylko na końcu każdego etapu. Te mogą trwać ponad 30 minut, więc musicie to sobie zapisać na karteczce i przyczepić na ekran, albo będziecie smutni po dedku.

Grę do recenzji dostarczyło Wire Tap Media.

75 Recenzent
Plusy
 • + Szata Graficzna
 • + Pomysł z samopoświęceniem
 • + Zróżnicowanie rozgrywki
 • + Walki z bossami
 • + Cena
 • Minusy
 • - Łatwa dla weteranów
 • - Połowę zawartości odblokuje aktualizacja
 • Podsumowanie
  Flame Keeper okazał się całkiem ciekawym roguelitem. Nie ma tutaj żadnej rewolucji gatunku, tylko pomysłowa wariacja, która pozostawia nadzieję na ciekawe rozwinięcie projektu. Na pewno dobrym znakiem brak obecności jakichkolwiek bugów, a grafika wygląda bardzo dobrze. Jeśli jesteście fanami powtarzania poziomów po śmierci, to Flame Keeper powinien wam przypaść do gustu. No i wizja dużego rozszerzenia do gry, to tez miła perspektywa. Polecam giereczkę!
  Criterion 1
  2
  3
  Kliknij, aby dodać komentarz

  Musisz być zalogowany, żeby dodać komentarz Login

  Zostaw komentarz

  Dołącz do nas!

  Gorące wpisy

  Nintendo Switch

  Czerwiec już za rogiem, a jeśli nie wsiąknęliście w przygodę Linka, to może znajdziecie coś innego dla siebie, a będzie z czego wybierać.

  Nintendo Switch

  Spojrzenie okiem nie-fana serii Zelda. Czy noob odnajdzie się w tej okrzykniętej jedną z najlepszych gier wszechczasów?

  Nintendo Switch

  Ostatnie wakacje Ryzy już za mną. Ja już wiem, jak wygląda zwieńczenie tej trylogii a wy, jeśli nie graliście, to możecie o tym przeczytać.

  Recenzje

  Mezoamerykańska przygoda dla początkujących fanów platformówek akcji

  Po godzinach

  O Zeldzie i tylko o Zeldzie!

  Po godzinach

  Czyli początki Elanczewskiego z serią The Legend of Zelda

  1. Wspaniałe Żyćko kusi, zwłaszcza patrząc na cenę wersji cyfrowej... no i w pudełku też będzie nieco tańsze niż typowa premiera…

  2. Zainteresowałby mnie tylko Etrian Odyssey 3 z tej kolekcji etrianowej (jedyna część której nie przeszedłem) ale nie teraz. Kupię jak…

  Najnowsze posty na forum

  Recent Topics

  Ankieta

  Co padnie Waszym łupem w czerwcu 2023? (można zaznaczyć kilka opcji)

  Pokaż wyniki

  Loading ... Loading ...

  Nadchodzące wydarzenia

  Loop8: Summer of Gods

  Data: 5 czerwca, 2023
  All-day event
  Premiera

  Wkrocz w życie Nini, świeżo upieczonej nastolatki, która przybywa do uroczego japońskiego miasteczka Ashihara w sierpniu 1983 roku. Poznaj miasto, zaprzyjaźnij się z jego mieszkańcami i zmierz się z Kegai w turowych bitwach, których wynik zależy od relacji, jakie zbudowałeś i decyzji, które podjąłeś. Użyj specjalnego połączenia Niniego z bogami, aby zresetować świat, a każda […]

  Nocturnal

  Data: 7 czerwca, 2023
  All-day event
  Premiera

  Po trudnej podróży przez wzburzone morze Ardeshir, żołnierz Niegasnącego Płomienia, wrócił na ojczystą wyspę, Nahran. Spowija ją dziwna Mgła, a jedynym sposobem, by się przez nią przebić, jest użycie ognia. Jednak Mgła skrywa też wspaniałe miejsca i daje potężne moce tym, którzy zbadają jej tajemnice.​

  MotoGP 23

  Data: 8 czerwca, 2023
  All-day event
  Premiera

  Otwórz przepustnicę, wyprzedź przeciwników i przetnij linię mety. Spełnij marzenie o tytule mistrzowskim w nowej grze MotoGP™23. Czeka tu na ciebie jeszcze więcej niesamowitych wyzwań! Konkuruj w trzech oficjalnych kategoriach mistrzostw – MotoGP™, Moto2™ i Moto3™. Wciel się w postać ulubionego zawodnika, wjedź na tor i poczuj przypływ adrenaliny w sezonie 2023.

  Zobacz też

  Nintendo Switch

  Flame Keeper to mieszanka Hadesu, Enter The Gungeon i Plants vs Zombies wraz ze stylem rodem z Piaxru! Wygląda ciekawie.

  Nintendo Switch

  Walcz o swoje na ulicach Hongkongu w tej szybkiej strzelance z widokiem z góry