Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MyNintendo.plMyNintendo.pl

Nintendo Switch

[Recenzja] Aquadine

Urocza nowelka debiutanta

Aquadine to debiutancki projekt od studia SoftColors. Twórca inspirował się wodnymi motywami Atlantydy i Wenecji. Szczegóły oparł na motywach Mojej Małej Syrenki i Aria the Animation (swoją drogą polecam to świetne anime) oraz celował w atmosferę Clannad.

Aquadine jest kinetyczną powieścią wizualną – czyli nie mamy wpływu na fabułę poza momentem wyboru, którą z czterech ścieżek dziewczyn pójdziemy. Zawiera częściowe udźwiękowienie, głównie pojedyncze słowa (w angielskim dubbingu) i odgłosy akcentujące emocje. Tła ukazujące świat przedstawiony to najmocniejszy element produkcji, są naprawdę pięknie wykonane i tworzą natychmiastowo klimat scen. Postacie również są dobrze narysowane, ostro i szczegółowo. Posiadają wiele póz oraz dedykowane sceny. Przejścia dialogowe są dynamizowane obracaniem się postaci w lekkim podskoku, co czasem wygląda dziwnie, ale można się przyzwyczaić. Za to przestrach tudzież zaniepokojenie autor chciał wyrazić trzęsieniem się postaci. Tyle że te wręcz telepią się jak w jakimś ataku padaczki i nieraz robią to co drugie zdanie. Dosłownie każda postać to robi i za pomocą dokładnie takiej samej animacji. Wygląda to okropnie, w większości jest niepotrzebne, a jeśli nie przewijamy szybko tekstu, może przysporzyć o chorobę lokomocyjną.

Postacie są też dobrze nakreślone fabularnie. Tego nie można jednak powiedzieć o samej narracji. Brak jest ich wprowadzenia i zarysowania wzajemnych relacji. Poza chwilową zajawką tajemnicy, której doświadcza protagonista, wątek nagle się urywa i przez długi czas do niego nie wracamy. Główny bohater prowadzi podwójne życie szkolnego mola książkowego i ekstrawertycznego gondoliera, czego przyczyny też nie są wyjaśnione przez długi czas. Pierwsza część gry aż do momentu rozwidlenia ścieżek jest strasznie chaotyczna i polega na przewijaniu kolejnych losowych kliszowych scenek fabuły bez wyraźnego celu i z porzuconym haczykiem tajemnicy. Pojawiają się też żenujące żarty pokroju bekania przy jedzeniu, z których żadna z postaci się nie śmieje, chyba że to ogólne skonfundowanie ma być śmieszne.


Z wywiadu wynika, że twórca outsorcował grafikę i zajmował się kodowaniem, ale skryptu prawdopodobnie już nie powierzył komuś bardziej doświadczonemu. To pokazuje istotę oddzielenia reżyserii od scenariusza nawet przy małych projektach.

Miałem wrażenie, że po wybraniu ścieżki postaci nagle historia odrobinę zyskuje. Może przez to, że autor w trakcie projektu uczył się na tyle szybko, a może po prostu wyprowadzenie postaci i nakreślenie wydarzeń świata przedstawionego nie leży mu tak, jak opisanie relacji między 2-3 postaciami. Tak więc końcówka była nawet przyjemna, choć relacje romantyczne wydawały się dziwnie przyśpieszone, tudzież uproszczone. Początkowo wybrałem Dianę, ale prawdziwa ścieżka to ta Anyi. Nie było żadnej wskazówki, którą należy wybrać w pierwszej kolejności, więc porzucając grę tylko po jednym zakończeniu, stracilibyśmy większość istotnej historii.

Z kwestii technicznych warto dodać, że na plus działa tu coś, o czym zapominają nawet dużo więksi twórcy – czyli obsługa dotyku. To zawsze przyspiesza nawigowanie po menu i przeskakiwanie dialogów.

51 Recenzent
Plusy
 • - tła i postacie
 • - pomysł na historię i sposób jej przedstawienia
 • - obsługa dotyku
 • Minusy
 • - wykonanie w każdym aspekcie poza tłami i postaciami
 • - irytujące telepanie postaci
 • Podsumowanie
  Czy poleciłbym komuś tę VN? Tylko seryjnym pochłaniaczom VN bez choroby lokomocyjnej. Dla tych, którym okazyjnie zdarza się zagrać w VN i polują tylko na ciekawsze historie, nie warto. Myślę jednak, że projekt przejawia pewien potencjał i już kolejna produkcja powinna wyglądać lepiej.
  Criterion 1
  2
  3

  Kliknij, aby dodać komentarz

  Musisz być zalogowany, żeby dodać komentarz Login

  Zostaw komentarz

  Dołącz do nas!

  Gorące wpisy

  Nintendo Switch

  Idzie Luty, szykuj bu... Nintendo Switch! W drugim miesiącu tego roku będzie w co grać! Szczególnie jeśli jesteś fanem JRPG.

  Recenzje

  W końcu się doczekałem! Pierwsze zajawki prototypu Moonridera pojawiły się prawie trzy lata temu. W tym okresie miałem już zaliczone dwie poprzednie produkcje JoyMashers...

  Nintendo Switch

  Pokemony to zwierzęta, a Digimony to przyjaciele. A Digimon Survive to dobra mieszanka nowelki i strategicznego RPG-a.

  Nintendo Switch

  Pora ostatecznie pożegnać się z 2022 rokiem! Wspólnie z wami wybraliśmy najważniejsze gry, jakie zostały wydane w zeszłym roku.

  Nintendo Switch

  No kto by się spodziewał takiego obrotu spraw? Wszystko wskazuje na to, że w 2023 roku ponownie będzie w co grać na Nintendo Switch!

  Podsumowanie

  Koniec roku oznacza czas podsumowań! Kilku śmiałków postanowiło odpowiedzieć na kilka pytań odnośnie do poprzednich 12 miesięcy.

  1. Dzięki za reckę. Miałem tą grę na uwadze bo podoba mi się styl graficzny, no i to RPG. Podobnie jak…

  Najnowsze posty na forum

  Recent Topics

  Ankieta

  Co padnie Waszym łupem w lutym 2023? (można zaznaczyć kilka opcji)

  Pokaż wyniki

  Loading ... Loading ...

  Nadchodzące wydarzenia

  Crossroads Inn

  Data: 28 lutego, 2023
  Godzina: 12:00 am - 12:00 am
  Premiera

  W Crossroads Inn wcielasz się w postać właściciela tawerny, która znajduje się w samym sercu baśniowej krainy Delcrys. Do Twoich zadań należy zatrudnienie i wyszkolenie odpowiednich pracowników, zarządzanie dostawami, tworzenie nowych przepisów kucharskich oraz ustalanie menu dopasowanego do odwiedzających Cię gości. Planuj z wyprzedzeniem, dogadzaj różnym grupom społecznym odwiedzającym twój lokal, miej również baczenie na […]

  The Legend of Zelda: Tears of Kingdom

  Data: 12 maja, 2023
  Godzina: 12:00 am - 12:00 am
  Premiera

  W tej kontynuacji The Legend of Zelda: Breath of the Wild miejsce akcji przygody Linka zostało rozszerzone o niebo nad rozległymi ziemiami Hyrule. A więcej o grze roku 2023 dowiemy się pewnie wkrótce.

  Story of Seasons: A Wonderful Life

  Data: 30 czerwca, 2023
  All-day event
  Premiera

  Twoje nowe życie zaczyna się w Zapomnianej Dolinie, spokojnej społeczności, w której kiedyś twój ojciec i jego przyjaciel Takakura marzyli o prowadzeniu farmy. Zaprzyjaźniając się z mieszkańcami doliny i wypełniając dziedzictwo ojca, będziesz wieść beztroskie życie na farmie, uprawiając rośliny i hodując zwierzęta. W miarę upływu pór roku znajdziesz swojego partnera na całe życie, razem […]

  Zobacz też