Splatoon 3 Direct! Wiemy co i jak

No to znamy już grę roku 2022 :)

Splatoon 3 przeniesie nas do Splatsville w samym sercu Splatlandu. To właśnie tam codziennie Inkilngi wspólnie z Octolingami decydują, co robić ze własnym życiem.

Pierwszym zajęciem jest Turf War, gdzie dwie czteroosobowe drużyny stają naprzeciw siebie w trzyminutowych starciach. Wygrywa ten, kto zostawi więcej farby na arenie! Nie możemy strzelać sobie farbą w nieskończoność, więc aby uzupełnić zbiornik, musimy zanurzyć się w naszym kolorze. W celu zabazgrania wszystkich ścian sufitów i podłóg wykorzystamy do tego kilka zdolności. Np. pływanie w farbie, zarówno w poziomie jak i w pionie. W trakcie zanurzenia możemy wykonać dwie umiejętności: Squid Sruge – pozwala nam w jednym ruchu zdobyć całą ścianę oraz Squid Roll, który pozwoli nam szybko odskoczyć w wybranym kierunku.

W Splatoon 3 przyjdzie nam malować na następujących arenach:

  The Splatlands

 • Scorch Gorge
 • Eeeltail Alley
 • Mincemeat Metalworks
 • Undertow Spillway
 • Hagglefish Market
  Greater Inkopolis

 • Museum D’Alfonsino
 • Hammerhead Bridge
 • Mahi-Mahi Resort
  W grze znajdą się jeszcze:

 • Inkblot Art Academy
 • Sturgeon Shipyard
 • Makomart
 • Wahoo World

Na start więc będzie dostępne 12 aren, a w przyszłości zostaną dodane następne w darmowych aktualizacjach po premierze!

Kolejnym elementem Splatoon 3, jaki został przedstawiony w dzisiejszym Direct’cie, były bronie. Cały podstawowy oręż z poprzednich dwóch części będzie dostępny. Dodatkowo gracze będą mogli pobawić się Stringersami, które przypominają łuk. Jeśli jesteście adeptami japońskiej kultury, to waszą uwagę może przykuć Splatana Wiper wzorowany na katanach (nie mylić z częścią garderoby).

Jeśli chodzi o specjalne giwery, które użyjemy po naładowaniu paska, to będą nimi:

 • Tacticooler – lodówka, pełna przekąsek (4 sztuki), po których konsumpcji zostaniemy chwilowo wzmocnieni.
 • Wavebreaker – akie coś, co robi fale i jak ta fala trafi przeciwnika, to pokazuje go na radarze i otrzymuje obrażenia
 • Reefslider – rekinek, który rozpędza się w jednym kierunku i na jego końcu wybucha, obryzgując wszystko i wszystkich farbą

Oczywiście nie zabraknie klasyków, takich jak: Tenta Missiles, Inkjet, Ink Storm, Ultra Stamp i Booyah Bomb. Specjalne bronie są powiązane z podstawowymi, więc gracze będą musieli odnaleźć swoje ulubione połączenie.

W Splatville będziemy mogli także pójść na zakupy, a jednym z marketów będzie Ammo Knights. W nim jednak nie wydamy podstawowej waluty, a w kwestii rozliczenia przyjmowane będą Sheldon’s Licence. Te z kolei zdobędziemy grając, a później wymienimy je na lepsze spluwy. Jeśli będziemy je wymieniać w dużej ilości, możemy dostać zniżkę i jakąś broń dostaniemy wcześniej.

Jeśli chcecie pozostać trendy, to o swoją stylówę będziecie mogli zadbać na kilka sposobów. Będziecie mogli zmienić nakrycie głowy, buty, a nawet kostium. Zaopatrzymy się w kilku sklepach:

 • Naut Couture – sklep specjalizujący się w sprzedaży wszelakich czapeczek i hełmów.
 • Man-O’-Wardrobe – tutaj kupimy ciuszki na tułów i kończyny.
 • Crush Station – zadba o odzienie naszych stóp.

Można ubrać się pod własne widzimisię, ale szmatki mają swoje własne pasywne umiejętności, które przełożą się na nasze zdolności na polach bitwy. Szybszy bieg lub szybsze użycie umiejętności, a ponoć jest ich jeszcze więcej, do tego jest koleś, które może je podmieniać. Będzie można zapisać do 5 zestawów ubiorów i wybierać bez problemu przed grą.

Następnie przedstawiono kolejne tryby gry. Anarchy Battles Series, to pojedynki 1 na 1, gdzie wygrywa pierwszy zawodnik, który uzbiera 5 punktów, a przegrywa się w momencie stracenia 3, a grać będziemy w 4 'dyscyplinach;. W Splat Zones staramy się jak najdłużej utrzymać aktywną strefę. W Tower Control będziemy przejmować kolejne checkpointy. Rainmaker, pozwoli nam przenosić tytułowego Rainmakera do celu. Clam Blitz to wariacja na temat koszykówki, gdzie piłką są muszle małż.

W Anarchy Battles Open weźmiemy z kolei udział z przyjaciółmi. Poza tym zostanie nam jeszcze zabawa w prywatnych pokojach, gdzie sami ustalimy reguły gry.

W Lobby będziemy mogli również przetestować nasze wyposażenie. Pojawiać się tam też będą duchy naszych znajomych, co ułatwi nam wspólną zabawę! Możliwe będzie też oglądanie powtórek naszych meczów, w trakcie których sprawdzimy, co się działo, a przewijać będzie można do ważnych wydarzeń. Naszymi powtórkami podzielimy się nawet z resztą świata!

Nową opcją będzie tworzenie własnej szafki. Zagospodarujemy i udekorujemy ją według naszego uznania, a gracze z nami grający, będą mogli ją przejrzeć. Przedmioty do szafki zakupimy w Hotlantis – markecie na rogu.

To nie jedyne opcje, jakimi będziemy mogli wyróżnić się w Splatoon 3. Nasze plakietki (Splashtags) również będą kustomizowalne, z pomocą bannerków, naklejek i tytułów. Zmienimy również naszą emotkę po zwycięstwie. Co 3 miesiące wydawany będzie nowy katalog z następnymi przedmiotami do zakupu.

Table Turf Battle to nowa mini gra, która jest karcianką. Plansze gry będziemy zapełniać naszym kolorem, zgodnie ze wzorami dostępnymi na naszych kartach. Tych do zdobycia będzie 150, a każdy gracz dostanie trochę na start. O dziwo wygląda to dosyć ciekawie, więc każdy chętny znajdzie Tableturf Battle Dojo w mieście.

Następną opcja zabawy jest Salmon Run, w którym wspólnie zmaga się czwórka graczy. Śmiałkowie staną naprzeciw Salmonidom i ich najazdom, a udane próby walki z bossami zaowocują nagrodą w postaci Złotych Jajek. Te z kolei będziemy musieli dostarczyć do kosza, aby wygrać. W tym trybie również nie zabraknie nowych przeciwników i będą nimi:

 • Slammin’ Lid – Tworzy bariery ochronne dla Salmonidów, a gdy gracz stanie zbyt blisko, to może zostać zgnieciony.
 • Big Shot – Wali mocnymi strzałami z dystansu.

Nowym Królem Salmonidów został Cohozuna, którego powstrzymają tylko strzały z armaty zaczepionej naszych plecach, a amunicją będą wcześniej wspomniane złote jaja. Będzie to wymagało sporych umiejętności od nas, a dodatkowo presje będzie wywoływać upływający czas. Raz na jakiś czas odbędzie się Big Run, czyli specjalny event, w którym Salmonidy najadą miasto!

Jak sami widzicie, gracze nastawieni na rozgrywkę wieloosobową będą mieli co robić. Ale Nintendo nie zapomniało też o tych grających solo. Dla nich przygotowano tryb fabularny, w którym wcielimy się w Agenta numer 3 i postaramy się uratować świat przed najazdem futrzastych przeciwników. Będzie to idealny tryb na start przygody ze Splatoonem, ponieważ wiele elementów rozgrywki zostanie tam wykorzystanych w iście tutorialowym stylu.

Jeśli jednak będziecie mieli ochotę porobić coś innego niż granie w strzelanie, to opcjami będą:

 • Mailbox – Malowanie pocztówek
 • Cran-N-Go – Zakup boosterów, które pomogą nam w grze
 • The Shoal – Lokalne lobby do wspólnej zabawy
 • Photo Mode – Trzaskanie selfików i innych sweet foci
 • Recon Mode – Pozwoli na dowolne zwiedzanie arenek

Powraca aplikacja na telefony w wersji Splatnet 3. Sprawdzimy na niej nasze ostatnie statystyki, kupimy specjalne przedmioty niedostępne w sklepach w grze, zagramy w VN – Wandercrust Tour, zgarniemy też tapety na nasze smartfony.

Amiibo ze Splatoonów pozwoli nam przypisać je do naszych zestawów przedmiotów i szybko zmieniać je. Otrzymamy też specjalne ciuszki, a dodatkowo będziemy mogli sobie z amiibo zrobić fotki. Trzy nowe figurki amiibo trafią do sprzedaży na święta.

Wcześniej wspomniałem o nowych katalogach dostępnych co kwartał. Mniej więcej w tym samym czasie do gry mają trafiać nowe bronie. Anarchy Battle zostanie rozwinięte i do graczy trafią X League (tylko po osiągnięciu wysokiej rangi) oraz League Battle (co 2 godziny będzie się można sprawdzić z innymi cwaniakami). Od razu zapowiedziano płatne DLC zrobione na szeroką skalę.

Na sam koniec przedstawiono Deep Cut, trio prowadzące Anarchy Splatcast. Będą oni przedstawiać informacje ze świata farbiarzy oraz wprowadzą nas w powracające Splatfesty. Są to wydarzenia skupione wokół danego motywu. Gracze wybierają jedną z trzech drużyn nich i rywalizują przeciw sobie. Rozgrywki podzielone są na dwie tury, w pierwszej 2 drużyny walczą w Turf War, a w drugiej do walki stawiają się po raz pierwszy w historii serii – trzy drużyny. Drużyna z największą ilością punktów wystartuje pośrodku w czwórkę, z kolei po bokach będą dwie kolejne drużyny po dwóch graczy. Czy liderzy przetrwają napór z dwóch stron, czy też gorsze drużyny dokonają zemsty? Tego dowiemy się już 27 sierpnia, ponieważ wtedy odbędzie się Splatoon 3 Splatfest World Premiere. Wszyscy chętni wezmą udział, wybierając jedną z trzech drużyn, a motywem zabawy będzie gra w Kamień-Papier-Nożyce!

Jeszcze na sam koniec Splatoonowego Directu zapowiedziano wielki turniej podczas Pax West w Seattle, który odbędzie się 5 września, a udział wezmą zaproszone drużyny.

Splatoon 3 trafi wyłącznie na konsole z rodziny Nintendo Switch 9 września!

Jeden komentarz

 1. Bardzo spodobał mi się ten direct. Gra to takie Splatoon 2 z poprawkami. I dobrze, bo po co zmieniać coś co działa.

  Szafki to świetny pomysł na pokazanie siebie inaczej niż poprzez ubrania.

  Splatfesty na trzy drużyny to też niezły smaczek.

  Nie do końca mi odpowiadają łuki ale „miecze” splatany to coś z czym spędzę więcej czasu. Podobnie jak z karcianką. Będzie można odpocząć od ciągłego malowania powierzchni na żywo.

  Czekam z niecierpliwością na premierę 🙂

Dodaj komentarz