Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MyNintendo.plMyNintendo.pl

Nintendo Switch

[Recenzja] Triangle Strategy

Kwadraty i trójkąty

Spośród figur geometrycznych Trójkąt jest jedną z najprostszych. Trzy boki, trzy kąty, trzy przekątne i trzy punkty widzenia. Prawdopodobnie przy każdej innej grze ta wzmianka nie miałaby sensu. Przy tytule od Square Enix – czyli niegdysiejszych „Kwadratowych” – jak i samej filozofii przyświecającej jej tworzeniu jest jednak nie tylko na miejscu, ale doskonale wypełnia liczbę słów, jaką kochają systemy SEO. Czym natomiast jest Triangle Strategy? I czy należy porównywać je do klasycznej strategii od Squaresoftu, jak niektórzy sugerowali? Sprawdźmy, ale jak mawiają anglicy „First things first…”.

O czym to wszystko?

Trójkątna Strategia zaprowadzi nas do Norzelii, kontynentu, który ledwo 30 lat temu zażegnał konflikt o zasoby pomiędzy jego trzema siłami: Imperium Aesfrost w górach mroźnej północy z jego depozytami żelaza; Świętym Państwem Hyzante na pustyni wschodu oraz ich darem od Bogini w postaci życiodajnej soli; oraz Królestwem Glenbrook położonym trochę pomiędzy nimi, na równinnych terenach pozbawionych żyznych gleb, znajdującym się między młotem a kowadłem. To właśnie przedstawiciel tego ostatniego będzie nam protagonistą w tej podróży. Po wojnie nastała era pokoju, a Serenoa Wolffort, syn jednego z trzech lordów wasali Króla Glenbrook, oraz jego narzeczeństwo i rychły ślub z Frederiką Aesfrost, bratanicą obecnego Arcyksięcia tego państwa, mają przypieczętować nową erę współpracy pomiędzy krajami. Nową erę w oparciu o wzajemny szacunek i wspólną operację kopalnianą, mającą dać zysk wszystkim. Szybko jednak okazuje się, że stare ambicje nie umierają tak łatwo, a świat nie jest tak kolorowy. Serenoa i trzy wartości, które tworzą jego światopogląd, zostaną wystawione na wiele prób.

Moralność, Wolność i Użyteczność – to właśnie te trzy cnoty będą kluczem do sukcesu i od nich będzie zależeć, jak silne są przekonania Serenoy. Jak mocno będzie w stanie przekonać sojuszników o podobnych poglądach i jak trudno będzie mu przedstawić swoje racje osobom o zupełnie odmiennych priorytetach. Triangle Strategy bowiem to nie tylko walka. Poza nią mamy sekcje fabularne, w których historia dzieje się bez naszej interwencji, a także sekcje eksploracji, podczas których możemy dowolnie pozwiedzać areny przyszłych starć: porozmawiać z mieszkańcami czy kupić jakieś przedmioty, jeśli trafimy na wędrownego kupca. Każda z linii dialogowych, jaką wybierzemy, w jakiś sposób podniesie jedną z powyższych wartości – podobnie jak inne działania poza samymi dialogami. I „jakoś” nie jest tu bynajmniej niechlujstwem z mojej strony, a celowym zabiegiem twórców.

[Recenzja] Triangle Strategy

Podczas pierwszego przechodzenia gry te wartości – oraz to, jak wpływają na nie nasze wybory – są całkowicie ukryte. Jest to ciekawe rozwiązanie, biorąc pod uwagę, jak ważne są owe cnoty w ostatniej sekcji niewalecznej. Sekcja osądu, jak ją nazwano, to moment, w którym fabularnie trafiamy na rozdroża losu i jako zespół musimy wybrać ścieżkę. Jako zespół, nie jako gracz. To właśnie tutaj Serenoa wyciąga podarowane mu przez ojca Szale Przekonań, a jedyne, co gracz jest w stanie zrobić, to próbować przekonać towarzyszy do pożądanej przez siebie opcji. Co bywa trudne, a czasami wręcz niemożliwe. Nie chcąc za bardzo udawać się w teren spoilerów, powiem tylko, że przykładowo kierując się przez większość gry stoicyzmem oraz idącą za nim filozofią Użyteczności, może się zdarzyć, że nie uda nam się przekonać w krytycznym momencie drużyny do drogi innej niż właśnie ta.

Krew, pot i sól

Kiedy z kolei nie gadamy – a jak widać po akapicie wyżej, jest tego sporo – to walczymy. Podstawy strategii są proste. Każda jednostka ma swoją turę, podczas której może wykonać ruch oraz jedną z akcji. W większości wypadków może to zrobić w dowolnej kolejności, tak więc zarówno szarża oraz atak, jak i atak oraz ucieczka są możliwe. Wchodząc głębiej, zauważamy, że na początku każdej tury postać dostaje punkt roboczo nazywane tutaj TP, oraz że część możliwości jednostki kosztuje 1 lub więcej tych punktów. Potem dostrzegamy, że wysokość terenu ma znaczenie, zwłaszcza dla łuczników. Że można zrzucić pewnymi atakami przeciwnika z wysokości i dostanie on dodatkowe obrażenia od upadku. Że interakcje magii z terenem mają znaczenie i tworząc na przykład mokre podłoże, a potem uderzając w nie piorunem, przez utworzoną kałużę przejdzie fala elektryczności, która zada dodatkowe obrażenia wszystkim w niej stojącym. Albo że ataki od tyłu zadają więcej obrażeń, a jednostka otoczona przez dwie inne dostaje baty zarówno od atakującego, jak i okrążającego. Prosty system, który otwiera przed nami pełnię swoich możliwości z każdą nową poznaną przez nas funkcją oraz z każdym nowym wyspecjalizowanym rekrutem. Każda postać w tym strategicznym RPG ma bowiem z góry ustaloną rolę, więc nie ma możliwości zrobienia drużyny przykładowych łuczników i wystrzelania wszystkich w zasięgu wzroku. Trzeba kombinować i uzupełniać braki między postaciami strategiami, które dobrze ze sobą współgrają.

Miło jest czuć się jak „geniusz”, kiedy wpadnie się na strategię działającą wyjątkowo dobrze. Równie miło jest poznać system grindowania, będący jednocześnie systemem anty-grind. Postaci o zaniżonym poziomie w stosunku do przeciwnika będą dostawać o wiele więcej doświadczenia, a postaci powyżej praktycznie zero. Sprawia to, że nadganianie poziomów innymi postaciami nie jest nużące, a jednocześnie uniemożliwia grindowanie ponad stan, czyniąc grę trywialną. Każda potyczka w najlepszym razie staje się starciem „na równym poziomie”.

No dobra, każda to małe kłamstewko. Wyjątek stanowić będą tutaj przeciwnicy w starciach pobocznych w obozie. Ów obóz, dostępny z menu, stanowi miejsce, gdzie możemy ulepszyć nasze jednostki spośród dostępnych opcji. Ot, dodać +1 siły czy obrony, obniżyć koszt ataku X czy wypromować je na wyższy poziom klasy, otwierając nowe możliwości. Możemy też dokupić przedmioty u kupca czy stoczyć walki „na niby”. Te mają stały poziom, więc technicznie walka w tawernie na poziomie 7 będzie trudna, kiedy ty masz 7, ale gdy wrócisz z 20, to już nie tak bardzo. Na wiele się to nie zda jednak, gdyż jedyne, co możesz z takiej walki wynieść, to parę przedmiotów do wspomnianych wcześniej ulepszeń.

[Recenzja] Triangle Strategy

Barwy płótna, barwy dźwięku

Technicznie Triangle Strategy też jest niczego sobie. Styl HD-2D robi świetną robotę, jak zawsze (?). Mariaż ładnego pixel artu oraz efektów świetlnych i innych usprawnień, jakie niesie za sobą nowoczesna grafika, to nie jest coś, co prędko mi się znudzi. Ot, koń jaki jest, każdy widzi. O rozdzielczości dla fanów technikaliów wypowiedzieć się ciężko, bo równie ciężko jest stwierdzić, ile z niej to ograniczenia sprzętu, a ile to świadomy wybór. Ile by tych pikseli jednak nie było, to gra trzyma stabilnie 30 klatek na sekundę, w jakie celuje. Z małym wyjątkiem napisu na starcie i końcu walki, gdzie gra spowalnia z taką regularnością, że to musi być celowe. Inaczej tego nie widzę.

Warstwę audiowizualną uzupełniają też całkiem poprawny dubbing angielski oraz świetniejszy Japoński. Niestety, o ile sami aktorzy są kompetentni, to w wersji angielskiej czuć trochę… brak odpowiedniego pokierowania projektem? Jeśli miałbym kogoś winić, to nie tyle aktorów, co reżyserię dublażu. Kwestie wypowiadane bez emocji, kiedy te być w nich powinny, czy kwestie wypowiadane z emocjami zbyt wielkimi wypadają trochę słabo i chciałoby się powiedzieć, że ta gra zasługuje na więcej.

To więcej mamy natomiast w samej muzyce. Ścieżka dźwiękowa skomponowana przez pana Akirę Senju jest fenomenalna. Nie mam wątpliwości, że brzmi dokładnie tak, jak sobie to zaplanował, biorąc pod uwagę, że był on zaangażowany we wszystkie etapy jej tworzenia: od samej kompozycji aż po dyrygowanie orkiestrą, która ją zagrała. Utwory doskonale pasują do sytuacji na ekranie i jednocześnie tworzą atmosferę. Podczas walk oddają atmosferę marszu, smutniejsze mroczniejsze momenty to ciche tony, a kryzysy są podkreślane podniosłymi fanfarami. W zasadzie głupio byłoby po prostu nie dać próbki i napisać „dźwięk jaki jest, każdy wi… słyszy”. No więc dam i proszę o przeczytanie poprzedniego zdania jeszcze raz.

Grę do recenzji dostarczył ConQuest Entertainment

Triangle Strategy
90 Recenzent
Użytkownicy 0 (0 głosów)
Plusy
 • Fabuła
 • Poziom Trudności
 • Ścieżka Muzyczna
 • Minusy
 • Miejscami Voice Acting
 • Brak integracji dodatkowych rekrutów z główną osią fabularną
 • Podsumowanie
  Triangle Strategy jest pozycją świetną, żeby nie powiedzieć wybitną. Wygląda doskonale, ma znakomicie zbalansowany poziom trudności, wciągającą historię oraz muzykę będącą miodem dla uszu. Ciężko jest mi wypowiadać się o tej pozycji inaczej niż w superlatywach. Jedyne, co psuje wrażenie "ideału" w moich oczach, to voice acting, który dałoby się zrobić lepiej, oraz brak integracji rekrutów z główną osią fabuły ze względu na ich opcjonalność. Mimo wszystko jednak Trójkątna Strategia od Kwadratowych dostaje ode mnie Okrągłą ocenę i liczę na to, że jest to zwiastun ich powrotu do formy.
  Criterion 1
  2
  3
  1 Komentarz

  1 Komentarz

  1. Antari

   19 kwietnia, 2022 at 11:44 pm

   Niestety nie zgodzę się z oceną voice actingu, dla mnie był on na przyzwoitym poziomie. Spotkałem się już z innymi opiniami tego typu i dla mnie są one na wyrost.

  Musisz być zalogowany, żeby dodać komentarz Login

  Zostaw komentarz

  Dołącz do nas!

  Gorące wpisy

  Nintendo Switch

  Czerwiec już za rogiem, a jeśli nie wsiąknęliście w przygodę Linka, to może znajdziecie coś innego dla siebie, a będzie z czego wybierać.

  Nintendo Switch

  Spojrzenie okiem nie-fana serii Zelda. Czy noob odnajdzie się w tej okrzykniętej jedną z najlepszych gier wszechczasów?

  Nintendo Switch

  Ostatnie wakacje Ryzy już za mną. Ja już wiem, jak wygląda zwieńczenie tej trylogii a wy, jeśli nie graliście, to możecie o tym przeczytać.

  Recenzje

  Mezoamerykańska przygoda dla początkujących fanów platformówek akcji

  Po godzinach

  O Zeldzie i tylko o Zeldzie!

  Po godzinach

  Czyli początki Elanczewskiego z serią The Legend of Zelda

  1. Wspaniałe Żyćko kusi, zwłaszcza patrząc na cenę wersji cyfrowej... no i w pudełku też będzie nieco tańsze niż typowa premiera…

  2. Zainteresowałby mnie tylko Etrian Odyssey 3 z tej kolekcji etrianowej (jedyna część której nie przeszedłem) ale nie teraz. Kupię jak…

  Najnowsze posty na forum

  Recent Topics

  Ankieta

  Co padnie Waszym łupem w czerwcu 2023? (można zaznaczyć kilka opcji)

  Pokaż wyniki

  Loading ... Loading ...

  Nadchodzące wydarzenia

  Super Mega Baseball 4

  Data: 2 czerwca, 2023
  All-day event
  Premiera

  Chwyć rękawicę i kij – pora wyjść na boisko z najlepszymi zawodnikami w historii, ponieważ Legendy pojawiły się w Super Mega Baseball 4. Do uwielbianego składu Super Mega League All-Stars dołączy ponad 200 byłych zawodowych graczy, takich jak Vladimir Guerrero, Johnny Damon, Ozzie Smith i Jason Giambi. Uderzaj, rzucaj i rób wślizgi do bazy, korzystając […]

  Loop8: Summer of Gods

  Data: 5 czerwca, 2023
  All-day event
  Premiera

  Wkrocz w życie Nini, świeżo upieczonej nastolatki, która przybywa do uroczego japońskiego miasteczka Ashihara w sierpniu 1983 roku. Poznaj miasto, zaprzyjaźnij się z jego mieszkańcami i zmierz się z Kegai w turowych bitwach, których wynik zależy od relacji, jakie zbudowałeś i decyzji, które podjąłeś. Użyj specjalnego połączenia Niniego z bogami, aby zresetować świat, a każda […]

  Nocturnal

  Data: 7 czerwca, 2023
  All-day event
  Premiera

  Po trudnej podróży przez wzburzone morze Ardeshir, żołnierz Niegasnącego Płomienia, wrócił na ojczystą wyspę, Nahran. Spowija ją dziwna Mgła, a jedynym sposobem, by się przez nią przebić, jest użycie ognia. Jednak Mgła skrywa też wspaniałe miejsca i daje potężne moce tym, którzy zbadają jej tajemnice.​

  Zobacz też

  Recenzje

  Mezoamerykańska przygoda dla początkujących fanów platformówek akcji

  Nintendo Switch

  Advance Wars 1 + 2: Re-Boot Camp jest fenomenalną składanką, która pozostawia uczucie niedosytu i niewykorzystanego potencjału.

  Nintendo Switch

  To ostatnia gra od Nintendo w tym roku, która sprawi, że zabłysną dzieciom oczy, gdy znajdą ją pod choinką. Oby po dużym patchu...

  eShop

  Potężna dawka promocji wjechała do wirtualnego sklepiku Nintendo! Przeceniono ponad 600 tytułów, a w tym kilka gier first-party, więc jak potrzebujecie uzupełnić swoją konsolową...