Connect with us

Cześć, czego szukasz?

MyNintendo.plMyNintendo.pl

3DS

[Mini Recka] Do Zwycięstwa (RPG Maker FES)

Przy braku gier na 3DS, można sięgnąć do kopalni RPG indyków jaką jest RPG Maker FES

Wydany w 2017 roku na 3DS RPG Maker FES  to mobilne wcielenie RPG Makera. Jego płatna wersja pozwala nam tworzyć gry na zasadach znanych z innych Makerów, natomiast darmowa pozwala grać w projekty udostępniane przez innych użytkowników aplikacji. Jednym z nich jest „Do Zwycięstwa” autorstwa Krzysztofa Janickiego, znanego także jako Kaxi, który postaram się pokrótce zrecenzować. Więcej informacji na zaprzyjaźnionym blogu http://blognintendo.pl.

Na pierwszy rzut oka razi słabe pisarstwo. Autor używa przesadnej patetyczności, jednocześnie nie zadając sobie trudu wymyślenia podstaw lore świata przedstawionego. Mamy więc standardowe piekło oraz wojnę dobra ze złem. Co gorsza, określenia te kontrastują z użyciem naleciałości staropolskich określeń. Jeśli miała to być satyra klisz używanych w jRPG wymieszana z rosnącym trendem używania lokalnego folkloru, to jest zbyt bezpośrednia i pozbawiona humorystycznych zwrotów. No może poza niespodziewanie świetnymi tekstami piosenek:

Do zwycięstwa RPGMaker FESDo zwycięstwa RPGMaker FES

Przejdźmy jednak do samego projektu gry. Na pochwałę zasługuje to, że każdy napotkany NPC ma coś do powiedzenia. Niektórzy, jak karczmarka, zmieniają kwestie w zależności od tego, czy coś kupiliśmy. Inni naprowadzają nas na ukryte przedmioty. Cześć elementów otoczenia jest interaktywna i możemy poczytać ich opisy. Pod kątem samego doświadczania gry jest nierówno. Z jednej strony dostajemy dobre, krótkie i precyzyjne podpowiedzi, gdzie należy iść i co zrobić (np. założyć ekwipunek po jego zdobyciu). Z drugiej można się zgubić w nieczytelnym projekcie poziomów. Zaznaczam, że nie miałem okazji bawić się kreatorem RPGMakera FES i nie wiem, czy wynika to bezpośrednio z ograniczenia dostępnych assetów, ale schody/drzwi są praktycznie niewidoczne. W karczmie przy konieczności wejścia na piętro dopiero po kilku sekundach zauważyłem która „dziura” to schody, a po obudzeniu się i konieczności wyjścia innymi drzwiami z karczmy (wejściowe były zamknięte) w połączeniu z tym, że wszystkie NPC tajemniczo zniknęły, pomyślałem, że to jakaś zagadka logiczna i zostałem uwięziony w środku.

By opisać dalszą część gry muszę zaspoilerować jej zakończenie, także czytajcie na własną odpowiedzialność.

Kończąc fabularne wprowadzenie, udajemy się na północ, by dołączyć do walczących na froncie. Mijamy NPC którzy wyglądają, jakby stracili kontakt z rzeczywistością: kupca z pustymi skrzyniami, prostytutkę w podeszłym wieku czy lekarza na którego łóżkach leżą same kości. Zaczynamy zastanawiać się czy oszaleli przez lata na froncie, czy wojna trwa tak długo, że nikt nie zauważył że nie ma już komu walczyć? A może to efekt tej tajemniczej mgły, być może nawet działającej na nas i to tylko nasze halucynacje? Wtedy znikąd pojawia się przypadkowy NPC, który ucina nasze rozważania pytaniem „czy to może my nie żyjemy?”, po czym gra się kończy. O ile moment ten jest strasznie antyklimatyczny, to podejrzewam, że to po prostu efekt tego, iż jakoś trzeba było skończyć to demo. W każdym razie bazując na ostatnich 5 minutach trzeba przyznać, że produkcja ma potencjał, bo zaczęło robić się naprawdę ciekawie. Gdyby pozwolić graczowi na samodzielne odkrycie tajemnicy i dalszą eksplorację, chętnie zagrałbym w bardziej rozbudowaną wersję.

Kliknij, aby dodać komentarz

Musisz być zalogowany, żeby dodać komentarz Login

Zostaw komentarz

Join Us!

Gorące wpisy

Nintendo Switch

Nowe informacje ze świata Pokemon! Mistrzostwa Świata, aktualizacje oraz wracamy do szkoły w Pokemon Scarlet i Purpur.

Nintendo Switch

Drugi miesiąc wakacji przed nami. Trochę wjechał sezon ogórkowy, ale na pewno znajdzie się kilka perełek do spędzenia relaksującego czasu w chłodach piwnicy.

Nintendo Switch

Typowe musou, fabularny spinoff, a może idealne połączenie obu?

Nintendo Switch

Astrid nauczy was, jak przetrwać ciężki okres dorastania, poświęcając swoje życie muzyce. Nie potrzeba szczęścia, jeśli się nie zatrzymujesz.

Nintendo Switch

Całkiem solidny pokaz jak na software przygotowywany przez deweloperów 3-rd party. Mocno szanuje kwadratowych magików!

Konkurs

Dla wszystkich spragnionych piłkarskich zmagań (tych niespragnionych też), mamy konkurs, gdzie za odpowiedzi na dwa pytania można wygrać koszulki, szaliki i plakaty!

Najnowsze posty na forum

Recent Topics

Ankieta

Co padnie Waszym łupem w sierpniu 2022? (można zaznaczyć kilka opcji)

Pokaż wyniki

Loading ... Loading ...

Nadchodzące wydarzenia

THQ Nordic Digital Showcase 2022

Data: 12 sierpnia, 2022
Godzina: 12:00 am - 12:00 am
Showcase
thq

Zanim odbędzie się główny pokaz, HandyGames pokaże swoje gry. Następnie THQ zaprezentuje zupełnie nowe produkcje „rozszerzające portfolio firmy o nowe gatunki z zarówno licencjonowanymi, jak i oryginalnymi doświadczeniami w grach”. THQ Nordic obiecuje „wszystko, od intensywnego, ciemnego i ostrego po jasne, kolorowe i po prostu zabawne”. Oprócz nowych zapowiedzi planowane są również aktualizacje wcześniej zapowiedzianych […]

Sonzai

Data: 31 sierpnia, 2022
Godzina: 12:00 am - 12:00 am
Premiera

Sonzai to innowacyjna, ręcznie rysowana gra akcji RPG o życiu, magii i związkach. Miasto Kumotoshi skrywa tajemnice; nowe życie i nowi ludzie. Jakie wątki łączą tych ludzi razem? Jaka jest prawdziwa natura magii? Wrzucony do nowego miasta, nawiązuj relacje z ludźmi wokół ciebie. Gra jest otoczona pięknym, atramentowym minimalistycznym stylem artystycznym z precyzyjnie choreografowanymi animacjami […]

Gerda: A Flame In Winter

Data: 1 września, 2022
Godzina: 12:00 am - 12:00 am
Premiera

W tej przejmującej grze fabularnej wcielasz się w Gerdę, pielęgniarkę, której życie wywraca się do góry nogami z dnia na dzień. Opowieść opowiedziana nie na linii frontu, ale w intymnej scenerii małej duńskiej wioski, w której żyła całe życie. Uzbrojona jedynie w spryt i wiedzę o swoim ludzie, Gerda musi próbować ratować swoich bliskich, pozostając […]

Zobacz też

Nintendo Switch

Typowe musou, fabularny spinoff, a może idealne połączenie obu?

Nintendo Switch

Wonder Boy, what is the secret of your power?

Nintendo Switch

Kwadraty i trójkąty

Nintendo Switch

Wszystkożerny, różowy, kulek powrócił z nową przygodą.