Przegląd gier 2018 – Switch

Jakie gry czekają na nas w 2018 na Switchu?

Pierwszy rok okazał się dla Switcha świetny, ale Nintendo – chcąc nie tylko utrzymać obecną sprzedaż, ale ją zwiększyć – musi zadbać w 2018 o kolejny zestaw tytułów wartych uwagi. Zapowiedzi nowych pozycji oraz ujawnienia dat premier już tych pokazanych spodziewamy się po, niemal pewnym już, styczniowym Nintendo Direkcie.

Ale już teraz jest na co czekać. W styczniu dostaniemy między innymi Furi, oryginalne połączenie gry akcji z shoot ’em upem, a także Lost Sphear, kolejnego jRPG-a od twórców I Am Setsuna. W lutym Switcha nawiedzi wiedźma Bayonetta – i to w dwóch odsłonach zapakowanych do jednego pudełka – budowniczowie z Dragon Quest Builders oraz rabusie z PayDay 2. Wiosną mamy zaś dostać Kirby Star Allies, kolejna platformówkę z różowym kulkiem.

To jednak tylko wierzchołek góry lodowej. W tym roku na „Przełączniku” zadebiutować mają takie pozycje, jak nowy Yoshi, Wolfenstein II: The New Colossus, Project Octopath Traveler, Mega Man 11, Valkyria Chronicles 4, Travis Striker Again: No More Heroes czy Dragon Quest XI: Echoes of an Elusive Age. Czekamy też na informacje o kolejnym Fire Emblem, Pokemonach czy Metroid Prime 4, a raczej nikogo nie zdziwiłyby zapowiedzi nowych Smash Brosów czy następnych przygód Donkey Konga i Pikminów.

Oj, będzie się działo, tylko czasu i pieniędzy będzie mało.

 

Data premiery: 11 stycznia

Furi jest piekielnie trudną grą akcji, która składa się wyłącznie z pojedynków z twardymi bossami. Każdy przeciwnik ma kilka faz i zróżnicowane ataki, ale główny bohater nie stoi na straconej pozycji. Do swojej dyspozycji ma broń białą oraz palną, uniki oraz system parowania ataków, które można łączyć w bardzo długie combosy. To wszystko przekłada się na widowiskowy i morderczy balet. Pomiędzy pojedynkami są etapy, w których można eksplorować lokacje i dowiedzieć się więcej na temat tego świata oraz o przeciwnikach.

 

Data premiery: 23 stycznia

Po wydaniu I Am Setsuna, Tokyo RPG Factory uderza ponownie z jRPG-iem inspirowanym 16- i 32-bitowymi klasykami tego gatunku. W Lost Sphear wcielmy się w młodego bohatera Kanatę, który wraz z przyjaciółmi, Lumią i Lockiem, postara się uratować swoją wioskę przed „Białą Mgłą”. Z przeciwnikami będziemy walczyć w systemie znanym ze starszych odsłon Final Fantasy, ATB (Active Time Battle). Gra zadebiutowała w 2017 w Japonii, gdzie zebrała całkiem dobre oceny. Pierwsze recenzje porównywały tytuł do legendarnego Chrono Triggera. O tym, czy ten tytuł zasługuje, aby być zestawiany z legendami gatunku, przekonamy się już pod koniec stycznia.

 

Data premiery: 9 lutego

https://youtu.be/5mLB6D7yG-A

Dragon Quest w sosie sandboksowym à la Minecraft. Akcja gry toczy się w krainie Alefgard znanej z pierwszej odsłony sagi.  Jest to alternatywna rzeczywistość, gdzie główny bohater z jedynki przystał na żądania Władcy Smoków i kraina została podzielona na dwa królestwa. Jedna część należała do ludzi, druga do potworów. Jednak w tym krył się podstęp i bohater został wyeliminowany, a świat został zdominowany przez demony. Gracz, będąc nową nadzieją na odzyskanie tego, co zostało zabrane, będzie musiał zbierać materiały i budować nowe budowle. Tylko dzięki temu ludzie ponownie będą mogli wrócić do Alefgardu. Całkiem możliwe, że druga część tej gry także pojawi się w 2018 na Nintendo Switch.

 

Data premiery: 16 lutego

Wiedźma powróci po raz trzeci, ale przyjdzie nam na nią jeszcze poczekać. Wcześniej dostaniemy dwie poprzednie odsłony w zbiorczym wydaniu. Zestaw ten z pewnością dostarczy sporo godzin frajdy dzięki swoim pokręconym i dynamicznym starciom. Lepszej przystawki przed trójką nie można było sobie wyobrazić.

 

Data premiery: 23 lutego

Kooperacyjny FPS z napadami na bank w tle. W grze szwedzkiego studia Overkill Software wcielamy się w jednego z czterech gangsterów, którzy biorą udział w napadach, porwaniach oraz transporcie narkotyków. Każdy skok przebiega trochę inaczej, dzięki zastosowaniu elementu losowego w pewnych sytuacjach. Tytuł najbardziej błyszczy w trybie sieciowym, ale samotnicy powinni znaleźć w nim coś dla siebie, a to za sprawą kampanii dla pojedynczego gracza. Pierwsze skoki na „Przełączniku” wykonamy już 23 lutego.

 

Data premiery: wiosna 2018

Nowy sprzęt od Nintendo nie mógł się obejść bez różowego kulka Kirbiego. HAL Laboratory przygotowuje kolejną część głównej serii, w której będzie mocno zaakcentowany tryb kooperacyjny. Za pomocą serduszek Kirby będzie mógł przeciągnąć przeciwników na swoją stronę. Nowego rekruta może przejąć sztuczna inteligencja albo drugi gracz. Do świata różu i lukru wejdziemy wiosną 2018 roku.

 

Data premiery: czwarty kwartał 2018

Końcówka 2018 roku należeć ma do Mega Mana – ikony gier wideo z przełomu lat 80. i 90. Jedenasta odsłona popularnego action-platformera to poniekąd prezent z okazji 30-tych urodzin serii. W odróżnieniu od swoich poprzedniczek, „jedenastka” otrzyma trójwymiarowe poziomy i modele postaci. Za produkcję odpowiadać będą Koji Oda i Kazuhiro Tsuchiya.

 

Data premiery: 2018

Jest różowy Kirby? To nie może zabraknąć także zielonego Yoshiego. Teraz świat jaszczura nie jest włóczką, a kartonową dioramą. Owocuje to nową mechaniką – teraz będzie można zobaczyć planszę, w zależności od potrzeb, z dwóch stron. Posłuży to do rozwiązywania zagadek środowiskowych oraz znajdowania ukrytych znajdziek. Grę będzie można przejść solo albo w dwie osoby, gdzie każdy z graczy będzie operował jednym Joy-Conem.

 

Data premiery: 2018

Najpierw Skyrim, później DOOM. Teraz przyszła pora na to, by na hybrydzie od Nintendo zagościł Wolf. Niezmordowany Blazkowicz ponownie stawi czoło nazistom, próbując wyrwać Stany Zjednoczone ze szponów okupacji. Ciekawa historia i wartka akcja są głównymi atutami tej produkcji. Za port tej produkcji ponownie będzie odpowiedzialne studio Panic Button.

 

Data premiery: 2018

Bardzo ciekawa gra niezależna od studia Zoink. W Fe będziemy kierować wilkopodobną kreaturą, która porozumiewa się z otaczającym ją światem za pomocą melodii. Owe melodie posłużą także do rozwiązywania zagadek. W tym tajemniczym świecie nie wszystkim pasuje obecna harmonia. Cisi, bo tak nazywają się antagoniści, będą starali się za wszelką cenę stłumić wszelkie dźwięki.

 

Data premiery: 2018

Nowy RPG ze stajni Square Enix to nie lada cudeńko. Gra wyróżnia się wyjątkową stylistyką HD-2D, będącą połączeniem oldskulowej 16-bitowej oprawy graficznej i nowoczesnych efektów. Wcielamy się w niej w jednego z ośmiu bohaterów – każdy rozpoczyna swoją podróż w inny sposób i dysponuje wyjątkową umiejętnością, którą może wykorzystać podczas interakcji z NPC. System walki to klasyka gatunku – w trakcie turowych starć posługujemy się zdobytymi broniami, wyuczonymi umiejętnościami i znalezionymi przedmiotami. Choć data premiery jak i ostateczny tytuł produkcji Square nie są jeszcze znane, twórcy ścieżki dźwiękowej do gry pochwalili się niedawno, że sesje nagraniowe dobiegły końca.

 

Data premiery: 2018

Hollow Knight to Metroidvania wyprodukowana i wydana przez australijskie studio Team Cherry. Rozgrywka, jak to zwykle w tego typu grach bywa, opiera się tu głównie na eksploracji, kolekcjonowaniu przedmiotów, pokonywaniu platformowych przeszkód oraz walce z wrogami. Główny bohater, tytułowy Hollow Knight wyrusza w podróż po ciągnących się pod miasteczkiem Dirtmouth korytarzach, słynących z dużej popularności i niewypuszczania nawiedzających je poszukiwaczy przygód.

 

Data premiery: 2018

Czwarta część taktycznego RPG wyprodukowanego i wydanego przez Segę. „Czwórka” ma być powrotem do korzeni cyklu. Wiadomo już, że do gry powróci system BLiTZ, pojedynki będą większe niż kiedykolwiek, a do dyspozycji graczy oddana zostanie nowa klasa postaci, grenadier. Akcja ponownie przeniesie nas do czasów fikcyjnej Drugiej Wojny Europejskiej. Jako żołnierze Federacji zmierzymy się nie tylko z siłami Imperium, ale i zimą stulecia, znacznie utrudniającą funkcjonowanie na polu walki.

 

Data premiery: 2018

Siedem lat po wydarzeniach znanych z poprzednich części No More Heroes Travis Touchdown żyje odizolowany od świata, pomieszkując w przyczepie kempingowej wraz ze swoją kotką Jeane. Pewnego wieczora zostaje on zaatakowany przez głodnego zemsty Badmana, ojca zabitej przez Touchdowna Bad Girl. W trakcie walki obaj zostają… pochłonięci przez konsolę do gier, stając się częścią znajdujących się na niej gier.

Deweloper gry Grasshopper Manufacture zapowiedział współpracę z sześcioma twórcami tytułów indie, m.in. Hotline Miami.

 

Data premiery: 2018 (?)

https://youtu.be/VRRxoyzK2aM

Jedenastka ma się pojawić w 2018 na Zachodzie, ale nie podano platform docelowych. Nikt sobie chyba nie wyobraża, by Square Enix zrobiłoby takie faux pas i nie wydało tego tytułu na maszynkach Nintendo u nas, prawda? DQ XI wraca do swoich pierwotnych założeń i nie jest MMORPG-iem. Znów doświadczymy turowych walk z niebieskimi Slime’mami. Za projekt postaci jak zwykle jest odpowiedzialny Akira Toriyama, twórca Dragon Balla. Na Nintendo Switch gra będzie działała na silniku Unreal Engine 4.

 

Data premiery: 2018 (?)

Nintendo nie próżnuje i, korzystając z ogromnego zainteresowania marką, zapowiedziało, że pracuje nad nową odsłoną cyklu. Choć szczegóły nie są jeszcze znane, powinniśmy spodziewać się kolejnej wielkiej przygody utrzymanej w konwencji turowego RPG. Być może najbliższy Nintendo Direct będzie okazją do dokładniejszego zapoznania się z nowym  „Fiaa Emburem”?

8 komentarzy

Dodaj komentarz