Nie żyje Masaya Nakamura, założyciel Namco

Ojciec firmy, która stworzyła Pac-Mana i Tekkena

masaya_nakamura

Pac-Man, Galaxian, Galaga, Battle City, Tekken, Soulcalibur – każdy zna te gry. Nie każdy jednak wie, że wszystkie są dziełem japońskiej firmy Namco, założonej w 1955 roku przez Masayę Nakamurę, który zmarł 22 stycznia w wieku 91 lat.

Namco, jeszcze pod nazwą Nakamura Manufacturing, zaczynało jako producent karuzeli i innych zabawek dla dzieci rodem z parków rozrywki. Z czasem firma rozrosła się, zmieniła nazwę na Nakamura Amusement Machine Manufacturing Company i zaczęła zajmować się elektroniczną rozgrywką, najpierw jako dystrybutor gier Atari, a potem także jako developer.

W latach 80. firma była twórcą jednych z najpopularniejszych tytułów, a jej Pac-Man stał się ikoną branży. Nawiązała także współpracę z Nintendo, która to przyniosła jej ogromne zyski. Kolaboracja z twórcami NES-a nie była usłana różami – w pewnym momencie wydawało się nawet, że Namco zdecyduje się zerwać umowę – jedna przeważyły pieniądze, które tokijska korporacja zarabiała dzięki wydawaniu swoich pozycji na maszynkę Ninny.

Jeśli chodzi o pana Nakamurę, to nie zajmował się on tylko grami. Chociażby na początku lat 90. kupił studio filmowe Nikkatsu. W 2007 roku został odznaczony przez japoński rząd Orderem Wschodzącego Słońca za wkład w rozwój rynku gier video.

Firma Namco w 2006 roku połączyła się z Bandai i nadal produkuje i dystrybuuje gry video.

Dodaj komentarz